• انتشار: ۲۷ حمل ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۵:۳۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 20102
پرینت

وزارت صحت: پرتاپ بم در ننگرهار تلفات ملکی نداشته است

وزارت صحت عامه اعلام کرد که بمی که چند روز پیش در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار انداخته شده بود، هیچ تلفات ملکی در پی نداشته است.

 

 

وحید مجروح، سخنگوی وزارت صحت عامه در نشستی خبری در کابل گفت که بم مادر تنها از حجم بیشتر نسبت به سایر بمب‌های استفاده شده برخوردار بوده و هیچ نوع زیان‌های ژنتیکی و محیط زیستی را نیز در قبال ندارد.

او در پیوند به پرتاپ بزرگترین بمب غیر هسته ای ارتش امریکا بر ولسوالی اچین ولایت ننگرهار، یادآور شد که بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که در این حادثه تنها تروریستانی متعلق به گروه داعش کشته شده‌اند.

مجروح با بیان‌اینکه ارتش‌امریکا و دولت قبل از پرتاپ این بمب تمام جوانب صحی را در نظر گرفته‌بود افزود که تاکنون هیچ متضرر ملکی از این حادثه در وزارت صحت عامه ثبت نشده‌است.

او خاطر نشان کرد که در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار ۱۵ مرکز صحی فعالیت دارد، اما تاکنون در هیچ یکی کسی که از این حادثه متضرر شده‌باشد مراجعه نکرده‌است.

سخنگوی وزارت صحت در حالی تلفات غیر ملکی را رد می‌کند که قبل از این برخی از رسانه‌ها گزارش کرده‌بودند که امریکا به جای هدف قرار دادن مرکزهای اصلی داعش، بزرگترین بمب‌اش را در روستای مومند دره به آزمایش گرفته‌است.

وحید مجروح در قسمت دیگر سخنان خود تاکید کرد که بمب پرتاپ شده یک بمب معمولی بوده و هیچگونه عوارض ژنتیکی و محیط زیستی را در قابل ندارد.

او علاوه کرد که در این بمب هیچگونه مواد مضره استفاده نشده‌بود و تنها به‌خاطر حجم بیشتر خود از قدرت تخریب بالایی برخوردار بود.

مجروح در حالی این اظهارات را بیان می‌کند که قبل از این آگاهان محیط زیست در تماس با رسانه‌ها گفته‌بودند که این نوع بمب‌ها حامل آلاینده‌های سرب، کادمیم و جیوه اند که سبب شیوع بیماری‌های سرطانی، تنفسی، مشکلات هاضمه، سوء شکل جنین، سکته‌ها، بلندرفتن فشار خون و ضعف بینایی می‌شوند.

گفتنی است که شام روز پنجشنبه نیروهای امریکایی بزرگترین بمب غیر هسته‌ی دنیا موسوم به “مادر بمب‌ها” را بالای روستای مومند دره ولسوالی اچین که در بین دو کوه واقع شده و پناهگاه داعشیان شده بود، پرتاب کردند.

بر اساس آمار نیروی امنیتی تاکنون از محل رویداد ۹۲ جسد داعشی دریافت شده‌است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *