• انتشار: 1 جولای 2017
  • ساعت: 17:32
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 22082
پرینت

وزارت صحت برای دسترسی به صحت ۶ میلیارد افغانی سرمایه گذاری کرد/ معاش کارکنان صحی در مناطق محروم ۴۰ درصد بیشتر می شود

وزارت صحت عامه ۱۹ قرارداد پروژه عرضه خدمات صحی اساسی و شفاخانه ای را با موسسات تطبیق کننده داخلی و خارجی در ۱۸ ولایت کشور به امضاء رساند.

قرار داد مذکور به ارزش مجموعی شش میلیارد افغانی بوده که شامل مرحله سوم پروژه “SEHAT” میگردد.

فیروزالدین فیروز وزیر صحت امروز هنگام امضای این قراردادها گفت که بالا بردن سطح دسترسی به عرضه خدمات صحی و افزایش مراکز در نقاط دور دست کشور را از جمله اولویت های وزارت صحت عامه است.

او افزود: “وزارت صحت عامه در نظر دارد در پهلوی عرضه خدمات صحی اساسی و خدمات صحی شفاخانه ای سطح دسترسی عرضه خدمات صحی را با تطبیق این پروژه ها از ۶۰ درصد به ۸۰ درصد افزایش دهد.”

بر اساس گفته های وزیر صحت، قرار است دوصد مرکز صحی جدید در نقاط نیازمند کشور ایجاد و یک‌صدوهفتاد مرکز صحی دیگر نیز ارتقا نماید.

وزیر صحت همچنین تاکید کرد که وزارت صحت عامه مصمم است تا معاشات کارمندان صحی را که در نقاط دور دست کشور مصروف ارایه خدمات صحی هستند چهل درصد افزایش دهد و همچنان دو درصد بودجه در ولایات ننگرهار و نمیروز و یک درصد در سایر ولایات کشور از قیمت مجموعی هر قرار داد مذکور به منظور رسیدگی به مشکلات صحی مهاجرین افغان که از کشور های همسایه به کشور بازگشت می‌نمایند، تخصیص داده شده است.

بهبود وضعیت تغذی اطفال و مادران، استخدام و آموزش یک تن مشاور تغذی عامه از طبقه اناث در تمام تسهیلات صحی، ایجاد مراکز ثابت واکسیناسیون در کلینیک های صحی، ایجاد یک محیط مساعد که در آن مردم قادر به اشتراک در پروسه های تصمیم گیری و استفاده عادلانه از خدمات صحی موجود و نظارت از عرضه خدمات صحی گردند، نصب نمودن لوحه های معلوماتی در مراکز صحی که در آن معلومات ضروری مانند نوعیت عرضه خدمات صحی، تعداد کارمندان، ساعات رسمی کاری، موجودیت خدمات صحی مجانی و درج شماره تماس مسوولین شامل می باشد و بلند بردن سطح آگاهی مردم از جمله موارد دیگری است که شامل این قرارداد گردیده است.

گفتنی است که وزارت صحت عامه به منظور عدم ایجاد سکتگی در امر عرضه خدمات صحی تلاش نمود تا پروسه تدارکات قراردادهای مذکور در مدت کمتر از شش ماه تکمیل کند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *