• انتشار: 27 اکتبر 2015
  • ساعت: 14:50
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 3835
پرینت

وزارت زراعت ۵۰۰ هزار زن را آموزش های زراعتی داده است

وزارت زراعت، ابیاری و مالداری می گوید که طی ده سال اخیر حدود ۵۰۰ هزار زن روستایی را تحت پوشش برنامه های آموزشی زراعتی قرار داده است.

میر امان الدین حیدری، معین امور زراعت و مالداری امروز سه شنبه در تجلیل از روز جهانی غذا گفت: زراعت در مناطق روستایی نقش مهمی در عرضه ی خدمات اجتماعی، اقتصاد خانواده و ارتباطی محکم در مصونیت غذایی دارد.

آقای حیدری افزود که حکومت نیز انکشاف اقتصاد خانواده را در اولویت کاری خود قرار داده است و از سال ۸۴ خورشیدی تا کنون حدود ۵۰۰ هزار خانم روستایی را تحت پوشش برنامه های اموزشی زراعتی قرار داده است.

به گفته وی، وزارت زراعت با ایجاد مراکز پرورشی و آموزشی تا حدودی توانسته است که فقرزدایی کند و آمار جمعیت فقیر را کاهش دهد.

به گفته مقام ها در وزارت زراعت در سال ۲۰۰۲ میلادی سالانه حدود ۲٫۳ میلیون تُن غله تولید می شد که در سال گذشته این مقدار به ۴٫۶ میلیون تُن رسید.

اما با این وجود باز هم به گزارش سازمان خوراک و زراعت ملل متحد حدود ۳۹ درصد جمعیت کشور زیر خط فقر زندگی می کنند.

وزارت زراعت به منظور محو فقر؛ روز جهانی غذا را با همکاری سازمان خوراک و زراعت ملل متحد با شعار “حمایت اجتماعی و زراعت برای شکستن زنجیره فقر در مناطق روستایی” تجلیل کرد.

تومیو شیچیری، رئیس سازمان خوراک و زراعت ملل متحد در کابل نیز گفت: با تجلیل چنین روزهایی باید زنجیره فقر غذایی را بشکنیم و نقش مهمی را ایفا کنیم.

آقای شیچیری افزود، ۸۰ درصد کسانی که فقیر هستند در روستاها زندگی می کنند و امرار معاش شان نیز در عرصه های زراعتی است.

وی همچنین اظهار کرد که سازمان FAO در دهه ی اخیر دستاوردهای خوبی داشته است، اما این دستاوردهای نابرابر بوده است و هنوز هم ۸۰۰ میلیون نفر زیر خط فقر هست.

او گفت: سازمان FAO حمایت اجتماعی زراعتی را مد نظر گرفته است تا خانواده ها رشد اقتصادی کنند و رشد اقتصادی متضمن امحای فقر می شود.

علی احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب نیز در این نشست گفت که برنامه ریزی دقیق برای برنامه های غذایی؛ برنامه ریزی برای تداوم زندگی است.

آقای عثمانی خاطر نشان کرد که فقر رابطه ای مستقیم با امنیت دارد و دولتی که نتواند شکم افراد خود را سیر کند، افراد نیز به دولت خود متعهد نیست.

وی در قسمتی دیگر از سخنان خود افزود، ما باید از آب و خاک به نحو درست استفاده کنیم و مراقب باشیم که این دو منبع خراب نشود تا نسل اینده ما متضرر گردد.

اما با این وجود؛ بر اساس گزارش ها، حدود یک میلیارد تن در سراسر جهان زیر خط فقر زندگی می کند که ۸۷ درصد آنان در مناطق روستایی زندگی می کنند.

براساس این گزارش ها، ولایت های غور، پکتیکا، زابل، تخار، بامیان، بدخشان، بادغیس، سمنگان، نورستان و جوزجان بیشتر در معرض خطرند و نیاز به کمک های غذایی دارند.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *