• انتشار: ۲۲ دلو ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۵:۰۶
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 18622
پرینت

وزارت دفاع از پیشنهاد افزایش تعداد سربازان خارجی در افغانستان استقبال کرد

وزارت دفاع ملی امروز جمعه از پیشنهاد جنرال نیکلسون فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان مبنی بر افزایش تعداد سربازان خارجی در افغانستان استقبال کرده است.

جنرال جان نیکلسون روز گذشته در کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا گفت که به هزاران سرباز دیگر نیاز دارد تا ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان با موفقیت به پایان برسد، و افغانستان نیروهای امنیتی مستقلی داشته باشد.

او گفت که ناتو به منظور انجام عملیات ضد تروریستی در افغانستان، سربازان کافی در اختیار داشت، اما هم اکنون برای آموزش و مشاوره به نیروهای امنیتی افغانستان هزاران سرباز کم دارد.

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع ملی کشور در همین خصوص گفت که افزایش سربازان بین المللی اقدامی مثبت در راستای مقابله با گروه های شورشی در افغانستان است.

وی گفت: “وزارت دفاع ملی از تصمیم تازه دولت های آمریکا و افغانستان حمایت می کند. این نبردی مشترک علیه تروریسم است و ما از هر اقدامی برای مبارزه علیه تروریسم استقبال می کنیم.”

آقای وزیری افزود که دولت افغانستان پیش تر نیز از دولت آمریکا درخواست تجهیزات و نیروی بیشتر برای آموزش نیروهای امنیتی افغانستان کرده بود.

لازم به ذکر است که نیروهای بین المللی در پایان سال ۲۰۱۴ میلادی، مسئولیت تامین امنیت را به نیروهای امنیتی افغانستان واگذار کردند و شمار زیادی از این نیروها از کشور خارج شدند، و در حال حاضر تنها بیش از ۱۰ هزار نفر در حال آموزش و مشاوره به نیروهای امنیتی کشور می باشند.

در حال حاضر آمریکا تنها ۸۴۰۰ سرباز در افغانستان دارد، در حالیکه این کشور در سال ۲۰۱۱، نزدیک به یکصد هزار در افغانستان مستقر کرده بود.

این گفته ها در حالی مطرح می شود که طالبان نیز گفته است که ایده افزایش سربازان بین المللی در افغانستان هیچ تغییری به دنبال نخواهد داشت.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در این خصوص گفته است که “این چیزی جز یک رویا نیست. ما تجربه سربازان متجاوز زیادی را در کشورمان داشتیم. این چیزی جز تلفات و رنج بیشتر به دنبال نخواهد داشت.”

اما در همین حال، هر گونه تصمیم نهایی مبنی بر افزایش تعداد سربازان به عهده دونالد ترامپ می باشد، که تاکنون در این خصوص سیاست مشخصی را ارائه نکرده است.

او اما شب گذشته در گفتگویی تلفنی با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور در خصوص منافع مشترک دو کشور و مبارزه جدی علیه افراط گرایی و تروریسم صحبت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *