• انتشار: 1 ژوئن 2016
  • ساعت: 15:50
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 9956
پرینت

وزارت داخله دسترسی تروریستان به سیستم بایومتریک را به شدت رد کرد

وزارت امور داخله پس از بررسی های دقیقی که انجام داده است به صراحت هر گونه دسترسی هراس افگنان به سیستم بایومتریک را رد کرد و این ادعا را بی بنیاد خواند.

در خبرنامه ای که این وزارت منتشر کرده، امده است، این عمل بخشی از جنگ تبلیغاتی-روانی دشمن علیه نیروها و نهادهای امنیتی است.

روز گذشته به دنبال گروگان گیری اخیر در کندز، شایعاتی در برخی از رسانه ها منتشر شد که گویا هراس افگنان طالب به سیستم«بایومتریک» دسترسی پیدا کرده و از این طریق منسوبان نیروهای امنیتی کشور را در مسیر شاهراه ها، به ویژه شاهراه شمال، شناسایی کرده و می ربایند.

به نقل از خبرنامه، سیستم بایومتریک که وزارت امور داخله از آن در جهت ثبت هویت منسوبان پولیس ملی، شناسایی منسوبان پولیس ملی، بررسی سوابق مجرمین و همچنان در جهت ثبت و تشخیص هویت دارنده گان و متقضایان پاسپورت و جواز رانندگی استفاده می کند، یک سیستم امنیتی کاملا محافظت شده و تحت کنترول است و هیچ امکان ندارد که گروه های دهشت افگن به آن دسترسی پیدا کند و یا از آن در جهت شناسایی منسوبین امنیتی کشور استفاده کنند.

وزارت امور داخله می گوید، سیستم بایومتریک دارای دو بخش مرکزی و محلی است که بخش مرکزی آن در کابل به شدت محافظ می شود و تمامی مواد و معلومات مرتبط به منسوبان امنیتی و مجرمان در آن ثبت و حفظ می شود. به این بخش از سیستم بایومتریک فقط چند فرد مسوول و مشخص می توانند دسترسی داشته باشند و از آن استفاده کنند.

همچنان وزارت داخله گفته، بخش محلی سیستم بایومتریک که از آن در ولایت ها جهت ثبت هویت منسوبین امنیتی و مجرمین استفاده می شود، فقط برای ثبت مورد استفاده قرار می گیرد و از طریق آن امکان شناسایی هویت های ثبت شده موجود نیست.

همچنان در صورتی که کدام حالت اضطراری در بخش های محلی سیستم بایومتریک پیش آید، از مرکز، مسوولان اداره بایومتریک، سیستم محلی را غیر فعال ساخته و امکان هرگونه بهره برداری اجانب از آن را از بین می برند.

وزارت امور داخله می گوید، یک بار دیگر تاکید می کند که سیستم بایومتریک یک سیستم کاملا محافظت شده و تحت کنترول است و به غیر از مسوولین مرکزی اداره بایومتریک وزارت امورداخله، هیچ فرد و گروهی قادر نیست که به معلومات مندرج در این سیستم دسترسی پیدا نموده و از آن استفاده کند.

بنابراین، ادعا های مطرح شده در خصوص این که طالبان به این سیستم دسترسی پیدا کرده و از آن در جهت شناسایی منسوبان امنیتی استفاده می کنند، کاملا بی بیناد و نادرست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *