• انتشار: ۱۹ جوزا ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۶:۳۲
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 10022
پرینت

وزارت داخله تحقیق گلوبل ویتنس مبنی بر قاچاق معادن را بررسی می کند

وزارت امور داخله ضمن تمجید از تحقیق تازه نهاد بین المللی گلوبل ویتنس می گوید که در مورد قاچاق و استخراج غیر قانونی معادن کشور تحقیق می کند.

گلوبل ویتنس چندی پیش گزارشی را منتشر کرد که برخی از زورمندان محلی با همکاری گروه طالبان در ولایت بدخشان، معادن این ولایت را به صورت غیر قانونی استخراج و قاچاق می کنند.

در گزارش این نهاد امده است که برخی از فرماندهان حزب جمعیت با پشتیبانی بسم الله محمدی اقدام به قاچاق معادن لاجورد ولایت بدخشان زده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله امروز چهارشنبه در نشستی خبری گفت که این تحقیق در راستای استخراج غیر قانونی معادن کاری بزرگ است، پولیس تا حد توان تلاش کرده که از استخراج غیر قانونی معادن جلوگیری شود تا گروه طالبان از سرمایه مردم افغانستان علیه مردم استفاده نکند.

گزارش نهاد گلوبل ویتنس ذکر کرده است که در سال قبل حدود ۲۰ میلیون دالر سنگ قیمتی از کشور قاچاق شده است.

آقای صدیقی افزود که سال گذشته ۶۵ تیلری که لاجورد از ولایت بدخشان بارگیری شده بود توسط نیروهای پولیس در ولایت پروان کشف و ضبط گردید و این نشان می دهد که نیروهای امنیتی در راستای جلوگیری از استخراج غیرقانونی معادن افغانستان توجه جدی دارد.

در همین حال مسوولان وزارت معادن و پطرولیم تاکید می کنند که زمینه استخراج قانونی لاجورد بدخشان را فراهم خواهند کرد مشروط براین که وضعیت امنیتی بهبود یابد.

محی الدین نوری، سخنگوی وزارت معادن وپطرولیم گفت:” اگر وضعیت امنیتی در بدخشان بهبود یابد، وزارت معادن بر اساس طرح قبلی زمینه استخراج قانونی لاجورد را فراهم خواهد ساخت.”

وی با اشاره به گزارش نهاد بین المللی در مورد تجارت و قاچاق معادن بدخشان تاکید کرد:” ما از هرنوع گزارش تحقیقی در مورد معادن افغانستان استقبال میکنیم اما رد ویا تایید اسامی افرادی که در گزارش گلوبل ویتنس آمده برای وزارت معادن وپطرولیم دشوار است، زیرا این وزارت مسوولیت مدیریتی دارد نه کشفی واستخباراتی، اما اگر حقیقت داشته باشد که این افراد در قاچاق وتجارت معادن سهم داشته، وزارت معادن خواهان تطبیق قانون در مورد هر فرد می باشد.”

همچنین آقای نوری گفت که در یک سال گذشته این وزارت به همکاری نیروهای پولیس از ۱۲۷۰ مورد فعالیت خودسرانه افراد در مورد استخراج غیرقانونی معادن جلوگیری کرده است و علیه برخی کسانی که دراین موارد دست داشتند شکایت کرده است.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *