• انتشار: 21 ژانویه 2017
  • ساعت: 17:47
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 17787
پرینت

وزارت داخله: اصطلاح سرباز خیالی به نهادهای امنیتی صدمه زده است

وزارت امور داخله کشور می گوید که اصطلاح سرباز خیالی به نهادهای دفاعی و امنیتی کشور صدمه های فراوانی زده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت امور داخله امروز شنبه در نشستی خبری گفت که نهادهایی که باید مورد احترام مردم باشند، از این اصطلاح آسیب دیده اند.

آقای صدیقی افزود که اکنون برای رفع این نگرانی ۲۰ تیم از مرکز به ولایت‌ها اعزام شده که موجودیت و شمار کارمندان پولیس ملی را در سراسر کشور بررسی کنند.

به گفته آقای صدیقی تاکنون این هیات‌ها از عدم حضور نیروی پولیس در صفوف آنان خبر نداده ولی کمبودی‌های وجود داشته که نیروی پولیس در سال گذشته از این ناحیه باچالش مواجه شده بود.

سخنگوی وزارت داخله مدعی شد که تاکنون مشخص شده اکثریت سربازان در صفوف نیروی پولیس حضور دارند.

سیگار نیز قبلا گفته بود که تفاوت میان توانایی نیروهای امنیتی افغان و شمار واقعی آنها سوال برانگیزاست

آمریکا از آغاز سال ۲۰۰۲ تا حالا بیشتر از ۶۸ میلیارد دلار برای تقویت و تجهیز نیروهای امنیتی افغان هزینه کرده‌ است. آخرین آمارها، شمار نیروهای امنیتی افغانستان را نزدیک به ۳۲۰ هزار نشان می‌دهد.

ولی چندی قبل دفتر بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان ( SIGAR) از وزارت دفاع آمریکا خواست تا در مورد ده‌ها هزار “سرباز‌ خیالی” در جمع نیروهای امنیتی افغان که حقوق می‌گیرند، اطلاعات دهد.

جان ساپکو، سربازرس ویژه آمریکا در نامه‌ای که در ماه آگست/اوت به وزارت دفاع آمریکا ارسال کرد، نوشته بود:” تفاوت میان توانایی نیروهای امنیتی افغان و شمار واقعی آنها سوال برانگیزاست. آیا وزارت دفاع آمریکا تدابیر لازم را برای جلوگیری از ضایع شدن پول آمریکا که برای “سربازان خیالی” هزینه می شود، در دست دارد یا نه.”

ارتش ملی افغانستان نیز برای مشخص شدن شمار واقعی نیروهای ارتش، انگشت‌نگاری این نیروها را آغاز کرده ‌است.

آقای صدیقی همچنین افزود که عملیات نیروی امنیتی برای مهار گروه تروریستی (داعش) در ولایت ننگرهار ادامه دارد؛ تا این گروه نتواند دامنه تهدیدهایش را به ولایت‌های دیگر افغانستان و سایر مناطق ولایت ننگرهار گسترش دهد.

سخنگوی وزارت امور داخله، تصریح کرد که نیروهای مشترک امنیتی ۳۰ عملیات تصفیه ای را در مربوطات ولسوالی های آلچین، حضرت سلطان و چندین نقاط مختلف ولایت کندز به راه انداخته اند که در نتیجه ی آن ۴۳ هراس افگن طالب با سرگروه های شان به هلاکت رسیده اند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *