• انتشار: 20 ژوئن 2015
  • ساعت: 16:20
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 322
پرینت

وزارت خارجه شصت برنامه را در صد روز آینده عملی می کند

وزارت امور خارجه همانند سایر وزارت خانه ها برای صد روز نخست کاری خود، درصدد است که شصت برنامه را عملی کند.

به گزارش رها؛ صلاح الدین ربانی، وزیر امور خارجه امروز (شنبه) در یک نشست خبری گفت که به منظور بهبود وضعیت کاری وزارت در پنج بخش، شصت برنامه روی دست می باشد.

آقای ربانی افزود که اصلاحات اداری و مالی ، اصول اساسی در سیاست خارجی، روابط خارجی، پیگیری حقوق اتباع و مهاجران و حقوق بشر و زنان بخش های اصلی برنامه های وزارت خارجه می باشد.

وزارت خارجه در نظر دارد که در بخش اصلاحات و عزل و نصب ها بازنگری کند و تمامی کارمندانی که شامل وزارت خارجه می شود باید یکی از زبان های به رسمیت شناخته شده سازمان ملل را یاد داشته باشد.

وزیر خارجه گفت که عرضه خدمات، صرفه جویی در بودجه های وزارت و ارتقای ظرفیت کارمندان وزارت از برنامه های صد روز نخست وزارت می باشد.

همچنین وی افزود برای صرفه جویی در هزینه ها سفارت خانه هایمان در کشورهای هنگری، آفریقای جنوبی و برازیل بسته می شود و سفارت بلغاریا نیز به نمایندگی سیاسی تبدیل می شود, و با همکاری وزارت مالیه در ۱۰ کشور برای دیپلومات ها خانه خریداری می شود.

آقای ربانی در این نشست افزود که در عرصه سیاست خارجی، کمیسیونی ایجاد می شود تا اصول اساسی یا دکترین سیاست خارجی تدوین گردد و وزارت از روزمرگی نجات پیدا کند.

همچنین وی اظهار می کند که در روابط خارجی نیز تلاش می کند که عضویت اجلاس شانگهای را بگیرد، متن موافقتنامه امنیتی استراتیژیک با قطر را ترتیب دهد، نشست سه جانبه چابهار را در ایران برگزار کند و همکاری با کشورهای اروپایی و امریکایی را برگزار کند.

وزارت خارجه همچنین در نظر که برای تامین حقوق اتباع، خدمات برای شهروندان کشور را در قنسولگری ها افزایش دهد و به مشکلات دانشجویان در خارج رسیدگی کند.

وزارت خارجه در بخش حقوق بشر نیز ۴ برنامه روی دست دارد که دیالوگ حقوق بشر میان افغانستان و اتحادیه اروپا، نهایی سازی و رونمایی از پلان عمل ملی قطعنامه ۱۳۲۵ شورای امنیت ملل متحد، تهیه گزارش مقدماتی در مورد افراد دارای معلولیت و رونمایی از گزارش مربوط به کنوانسیون منع شکنجه ملل متحد از برنامه های حقوق بشری وزارت می باشد.

در حاشیه این نشست وزیر خارجه به موضوع اخراج تاجران افغان از امارت متحده عربی نیز اشاره کرد و گفت که این تصمیم سیاسی نبوده است و تعداد بازرگانان اخراج شده ۳۵ تن می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *