• انتشار: ۱۳ سنبله ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۸:۲۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 23999
پرینت

وزارت خارجه حمله بر مسلمانان میانمار را محکوم کرد

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان قتل عام مظلومانه مسلمانان روهینگیا توسط نظامیان آن کشور را به شدترین الفاظ تقبیح و محکوم می‌کند.

خبرنامه ای که این وزارت منتشر کرده، گفته شده که از سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری جهان می خواهد تا نسل کشی و قتل عام مردم مسلمان و مظلوم برما را به شکل خاص بررسی کند.

چندین سال است که مسلمانان برما/میانمار مورد ظلم و خشونت بوداییان این کشور قرار می گیرند و تاکنون نهادهای حقوق بشری و کشورهای حامی دموکراسی واکنش درستی انجام نداده است.

فشارهای که در سال جاری بر مسلمانان وارد شد، نزدیک به ۷۸ هزار تن مجبور به ترک کشور شدند و به کشور بنگلادیش پناه بردند.

این اقدام نظامیان و بوداییان برمه باعث شد که تعدادی از مسلمانان مالزی نیز علیه اقدام نظامیان برمه در ایالت راخین تظاهرات کنند.

ایالت راخین در غرب این کشور واقع شده و بخشی از جمعیت آن مانند اکثر مردم برمه بودایی و بخشی دیگر مسلمان هستند.

مقامات برمه‌ای می‌گویند که مسلمانان راخین – موسوم به روهینگیا – از خارج از میانمار به این ایالت مهاجرت کرده‌اند و تابعیت این کشور را ندارند. هیچ کشور دیگری نیز آنان را شهروند خود نمی‌داند.

در همین حال، اکثر کاربران شبکه های اجتماعی در افغانستان نیز با مسلمانان کشور میانمار ابراز همدردی کرده اند و ضمن نکوهش خواستار توجه نهادهای حقوق بشری شده اند.

این کاربران با تغییر پروفایل هایشان انزجارشان را از نسل کشی در میانمار به نمایش گذشته اند و برخی دیگر با نشر انگ سانگ سوچی خواستار برگرداندن جایزه صلح نوبل شده اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *