• انتشار: 10 دسامبر 2015
  • ساعت: 15:49
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 5011
پرینت
وزارت حج و اوقاف:

کمپاین محو خشونت توسط علما راه اندازی می شود

وزارت حج و اوقاف و ارشاد اسلامی در نظر دارد که مقاله های محو خشونت ترتیب دهد و از طریق امامان نماز جمعه در سراسر کشور تبلیغ شود.

فیض محمد عثمانی، وزیر حج و اوقاف در تجلیل از روز جهانی حقوق بشر گفت که گروهی در وزارت تشکیل شده است که در مورد محو خشونت مقاله بنویسد تا از طریق ملا امامان مساجد در خطبه های نماز جمعه تبلیغ شود.

آقای عثمانی گفت که قبل از این نیز به تمامی عالمان دینی گفته بودیم که در خطابه های روز جمعه شان از محبت بگویند و خشونت را تقبیح کنند. وزارت حج و اوقاف ماه گذشته را ماه روحیه دهی/مورال نام گذاری کرده بود.

شبکه زنان افغان به مناسبت روز جهانی حقوق بشر و اختتام کمپاین ۱۶ روزه خود نشستی را در کابل برگزار کرد و از نهادهای دولتی خواست که به وضعیت زنان بیش از این توجه صورت گیرد.

وزیر حج و اوقاف در این مورد افزود که وزارت در نظر دارد کمیسیونی از زنان که دسترسی به متون اسلامی دارد را تشکیل دهد و به عنوان مبلغ زنان فعالیت کنند.

آقای عثمانی افزود که باور داریم زنان امنیت روانی جامعه را به دست دارد و موفقیت مردان نیز مدیون زنان است.

روبینا همدرد، مسئول دادخواهی شبکه زنان افغان می گوید، زنان در کشور با خشونت مواجه اند و اعمال ناشایستی علیه آنان صورت می گیرد.

شبکه زنان افغان تحقیقی در ولایت های هرات، بلخ، کابل، قندهار، بامیان، پکتیکا و تخار انجام داده و دریافته است که در اکثر ولایت ها با لت و کوب مواجه هستند.

خانم همدرد افزود، علاوه بر خشونت هایی که صورت می گیرد در ولایت پکتیکا دختران با اجناس نیز مبادله می کنند.

وزیر حج و اوقاف گفت که اعمال طالبانی است و از نظر اسلام مردود است.

مژگان مصطفوی، معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز گفت برای محو خشونت باید همه اقشار جامعه به خصوص رسانه های همکاری کنند.

خانم مصطفوی افزود، حدود یک هزار رسانه در افغانستان ثبت شده است که اگر همه اینان همکاری کنند عامل های خشونت کاهش می یابد و تاثیر مثبت در جامعه خواهد گذاشت.

او اضافه کرد که رسانه در کشور بیشتر سیاسی و تبلیغی است و رسانه های که کار کرده اند، منظم نبوده است. باید در راستای فرهنگ سازی رسانه ها کار شود.

لازم به ذکر است که خشونت علیه زنان برخلاف تبلیغات و فعالیت های جامعه مدنی نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *