• انتشار: ۱۰ سنبله ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۷:۰۸
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 12843
پرینت

وزارت انکشاف دهات ۱۰ پروژه سرک سازی را آغاز می کند

مقام های وزارت احیا و انکشاف دهات کشور اعلام کردند که قرار است این وزارت در جریان هفته‌ی آینده قرارداد ۱۰ پروژه سرک ‌سازی به ارزش بیش از ۶۰۶ میلیون افغانی را با برخی از شرکت‌های خصوصی امضا کند.

اکبر رستمی، سخنگوی وزارت احیا و انکشاف دهات امروز (چهارشنبه) در نشست خبری در کابل گفت که پروژه‌های یاد شده قرار است در ولایت‌ های بغلان، لغمان، سمنگان، تخار، بلخ و قندهار تطبیق و عملی شود.

آقای رستمی گفت از میان ده پروژه، قرارداد ساخت اسفالت سرک بنو- پل‌حصار ولسوالی اندراب بغلان به طول ۲۴.۱ کیلومتر به ارزش مجموعی ۴۸۷ میلیون افغانی از سوی کمیته تدارکات ملی طی هفته جاری منظور شده و به زودی کار عملی این سرک آغاز می ‌شود.

به گفته رستمی، وزارت احیا و انکشاف دهات، هفته گذشته نیز قرارداد ۳۷ پروژه را در بخش‌های تقویت سیستم‌های آبیاری و تهیه آب آشامیدنی به ارزش ۳۲۷ میلیون افغانی با شرکت‌ها و شوراهای انکشافی قریه‌ها به امضا رسانید.

گفته شده اکنون کار عملی برخی از این پروژه‌ها در شماری از ساحات کشور آغاز شده است.

وزارت احیا و انکشاف دهات از شروع سال مالی ۱۳۹۵ تا اوایل همین هفته، در مجموع حدود ۳ هزار و ۶۹۹ کیلومتر سرک دهاتی شامل حفظ و مراقبت به ارزش ۷۸ میلیون دالر امریکایی در ۲هزار و ۴۰۰ قریه، ۳۷۹ ولسوالی مربوط ۳۴ ولایت کشور تکمیل و بهره‌برداری سپرده است.

گفته شده اکنون کار عملی برخی از این پروژه‌ها در شماری از ساحات کشور آغاز شده است. گفته شده اکنون کار عملی برخی از این پروژه‌ها در شماری از ساحات کشور آغاز شده است.

به گفته رستمی، از تطبیق پروژه‌های یادشده، بیش از ۶۲۰ هزار نفر به شکل مستقیم مستفید شده‌اند.

سخنگوی وزارت احیا و انکشاف دهات همچنان گفت در حال حاضر نیز کار ۳ هزار و ۱۳۷ کیلومتر سرک شامل حفظ و مراقبت در حدود ۷۰۰ قریه، ۲۰۰ ولسوالی مربوط ۳۴ ولایت کشور در حال جریان است.

با تکمیل این سرک‌ها، در مجموع بیش از ۷۶۵هزار تن تن به صورت مستقیم از آن مستفید خواهند شد.

این در حالی است که در آغاز هفته جاری نصیر احمد درانی، وزیر احیا و انکشاف دهات در سفری به ولایت بلخ، کار بازسازی تنگی تاشقرغان را افتتاح کرد.

پیشتر (شنبه هفته جاری) آقای درانی در سفری به ولایت سمنگان، ۶۳ پروژه آبیاری و جلوگیری از تخریبات سیلاب‌ها را در ولسوالی‌های دره صوف پایین، بالا، روی دو آب، حضرت سلطان، خرم و سارباغ، فیروز نخچیر و ایبک سمنگان به بهره‌برداری سپرد.

همچنان ۵۵ پروژه انکشافی دیگر در بخش‌های آبیاری از سوی وزیر انکشاف دهات در شش ولسوالی سمنگان افتتاح کرد و قرار است که اکثریت این پروژه‌ها تا اواخر سال مالی جاری تکمیل شود.

#بخدی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *