• انتشار: ۳ عقرب ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۶:۴۶
  • سرویس: ورزشی
  • کدخبر: 3783
پرینت
ورزشکاران:

ورزش را سیاسی نکنید!!

صدها ورزشکار طی یک گردهمایی، علیه ادامه جنجال بر سر ریاست کمیته ملی المپیک تظاهرات کردند و خواستار غیر سیاسی شدن این نهاد بزرگ ورزشی شدند.

 

تظاهرکنندگان امروز (یکشنبه) مقابل خیمه لویه جرگه مربوط ناحیه چهارم شهر کابل تجمع کردند و خواستار غیر سیاسی شدن کمیته المپیک شدند، تظاهرکنندگان حدود هزار تن بودند.

ننگیالی نیکزاد یکی از رزمی کاران که در یکی از کلپ های کابل استاد است، گفت: قرار بود امروز، شماری از مدال آوران کشور از سوی کمیته ملی المپیک به ریاست فهیم هاشمی در تالار لویه جرگه تقدیر صورت شود؛ اما نیروهای امنیتی مانع ورد ورزشکاران به تالار شدند.

وی با اشاره به جنجال بر سر ریاست این کمیته گفت: “از حکومت وحدت ملی می خواهیم تا هر چه زود تر، سرنوشت کمیته ملی المپیک را روشن نمایند؛ تا ورزشکاران بتوانند با یک مدیریت سالم در فضای آرام به ورزش خود ادامه بدهند.”

نیکزاد افزود: “بردن ورزش به سوی سیاست، تمامی دستاوردهای ما را در این زمینه نابود خواهد شد.”

عبدالسمیع ولی ورزشکار رشته “ووشو” گفت: “از جنجال های کمیته ملی المپیک کاملاً خسته شدیم و این جنجال ها به روحیه ما آسیب رسانده است.”

به گفته وی، بیش از یک سال می شود که تا هنوز این معضل حل نشده و حتی شماری از وزرشکاران، با مصارف شخصی خود به مسابقات بین المللی می روند و کمیته المپیک در این زمینه همکاری نمی کند.

عبدالسمیع افزود: “از رئیس جمهوری و رئیس اجرایی حکومت می خواهیم تا از مداخله بر سر کرسی کمیته ملی المپیک دست بکشند و بگذارند که ورزشکاران، رئیس کمیته را انتخاب کنند.”

شعیب احمدی رزمجو عضو تیم ملی بوکس کشور نیز ضمن ابراز نگرانی از ادامه این وضعیت گفت که ورزش، همیشه نشانه وحدت مردم و پیام آور صلح بوده  و ضرور است هرچه زودتر، سرنوشت این نهاد بزرگ ورزشی مشخص شود.

جاوید دلاور معاون فهیم هاشمی در کمیته ملی المپیک نیز گفت که ممانعت از ورود ورزشکاران به تالار لویه جرگه، انگیزه سیاسی داشته است و یک تعداد از حلقات در حکومت، در این قضیه دخیل اند.

وی هفته گذشته گفته بود که پرونده قضیه جنجال بر سر ریاست کمیته المپیک، به محکمه بین المللی حکمیت ورزش در لوزان سوئیس فرستاده شده و قرار است حکم محکمه، در این زمینه تا دو ماه دیگر صادر شود.

ماه ثور سال گذشته، فهیم هاشمی در انتخاباتی با حضور رؤسای فدراسیون‌ها، نماینده ریاست تربیت بدنی و نمایندگان ولسی جرگه به عنوان رئیس کمیته ملی المپیک برای یک دوره چهار ساله تعیین گردید؛ اما در ماه سنبله سال جاری در پی طرح اتهاماتی مبنی بر فساد و ناتوانی کاری وی، یک انتخابات دیگر در این زمینه برگزار گردید.

در این انتخابات، ظاهر اغبر که قبلا نیز مدتی را به عنوان رئیس کمیته المپیک کار کرده بود، به این سمت برگزیده شد؛ اما هاشمی اعلام کرد که این انتخابات غیر قانونی و خلاف اصول اساسنامه کمیته ملی المپیک می­باشد.

ظاهر اغبر، در واکنش به این موضوع گفته است که انتخاب وی به عنوان رئیس کمیته ملی المپیک، با حضور نمایندگان تمامی فدراسیون‌ها، نماینده تربیت بدنی و اعضای پارلمان صورت گرفته است و این انتخابات از سوی شورای المپیک آسیایی و کمیته جهانی المپیک پذیرفته شده است.

به گفته اغبر، شکایت به محکمه بین المللی حکمیت ورزش قابل قبول نیست و خارجی‌ها نمی‌توانند برای ریاست المپیک افغانستان تصمیم بگیرند.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

  1. […] منبع خبر […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *