• انتشار: 4 جولای 2017
  • ساعت: 17:36
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 22238
پرینت
والدین شاگردان افغان ترک:

واگذاری مکتب های افغان ترک به سازمان وقف ترکیه خلاف قانون است

صدها تن از والدین شاگردان مکاتب افغان ترک بار دیگر در همایشی، پشتیبانی خود را از مکاتب افغان ترک اعلام کردند و از دولت خواستند که اقدام غیر قانونی نکند.

 

عبدالشکور دادرس، منشی کمیته حمایت از مکاتب افغان ترک، امروز چهارشنبه در نشستی که به منظور حمایت از مکاتب افغان ترک در کابل دایر شده بود، گفت که انتقال مکاتب افغان ترک به سازمان وقف ترکیه غیر قانونی است.

آقای دادرس گفت که مکاتب افغان ترک بر اساس “قانون تاسیس موسسه های خصوصی” ایجاد شده و هیچ دولت و فردی قادر به انتقال این مکاتب نیست.

او گفت که من و شخص رئیس جمهور هر دو شهروند هستیم اما بر اساس قانون او اکنون رئیس جمهوری است و در ادامه خطاب به رئیس جمهوری گفت که پا از قانون فراتر نگذارد و به قوانین کشور احترام بگذارد.

این عضو کمیته حمایت از مکاتب افغان ترک، اضافه کرد که درخواست دولت ترکیه نیز مداخله در امور کشوری است و سوی دیگر یک اقدام فراقانونی. او از دولت ترکیه خواست که همانند برخی دیگر از کشورهای همسایه در امور کشوری دخالت نکند.

دولت ترکیه حدود یک سال پیش، بعد از کودتای نافرجام کشورش، مکاتب افغان ترک را مرتبط به سازمان تروریستی دانست و خواهان واگذاری آن به سازمان وقف ترکیه شد.

صدیق الله توحیدی از والدین شاگردان افغان ترک که در این نشست سخنرانی می کرد، گفت که تا زمانی دولت افغانستان و ترکیه سند معتبر مبنی بر تروریست پروری این مکاتب ارایه نکند، ما از خواست های قانونی خود عقب نشینی نمی کنیم.

آقای توحیدی اضافه کرد که دولت و به خصوص شورای امنیت نیز باید بر اساس قانون رفتار کند چون ما هیچ گونه رفتار غیر قانونی را نمی پذیریم.

گفتنی است که در حال حاضر حدود ۸ هزار شاگرد در مکاتب افغان ترک مشغول به تحصیل هستند که با چالش های فرارو دچار مشکلات روحی شده اند.

فرهاد از شاگردان این مکتب می گوید، با مطرح شدن واگذاری مکتب افغان ترک، نصف هوش و حواسمان به آینده مان رفته است که چه خواهد شد.

او اضافه می کند، با این شرایط، اکثر شاگردان افغان ترک که از نظر علمی در کشور یکه تاز هستند افت خواهند کرد و دیگر قادر به کسب افتخار نخواهند شد.

لازم به ذکر است که مکاتب افغان ترک طی سال های گذشته موفق شده است در المپیاد های بین المللی بیش از ۷۰۰ مدال در رشته های گوناگون ساینسی بگیرد.

بر اساس آمارها، تا کنون از مکتب های افغان ترک ۶۰ هزار دانش آموزش، آموزش دیده اند و این مکتب ها در شهر های کابل، مزار شریف، هرات و کندهار فعالیت می کنند.

والدین شاگردان مکاتب افغان ترک با تشکیل کمیته ای در اعتراض به این اتهام دولت ترکیه تاکنون چندین همایش برگزار کرده اند و خواهان ادامه روند کاری این مکتب ها شده اند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *