• انتشار: 2 مارس 2017
  • ساعت: 18:37
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 19422
پرینت

واکنش کشورها به انفجارهای روز گذشته در کابل

به دنبال انفجارهای مرگبار انتحاری که روز گذشته در کابل بوقوع پیوست، شماری از کشورها و نهادهای بین المللی با محکوم کردن شدید این رویداد نسبت به آن واکنش نشان دادند.

وزارت خارجه هند در بیانیه ای ضمن محکوم کردن این رویداد اعلام کرد که آماده همکاری با افغانستان است تا عاملان این رویداد را به دست عدالت بسپارند.

مانوهار پاریکار وزیر دفاع هند نیز با اشاره به این انفجارها گفت که تصاویر بدست آمده از قربانیان اخیر حملات انتحاری در افغانستان نشان می دهد که از بمب های شیمیایی/کیمیایی در این انفجارها استفاده شده است.

وی هشدار داد که ارتش هند باید آمادگی کامل برای رویارویی با حملاتی این گونه داشته باشد.

وزارت خارجه پاکستان نیز با صدور بیانیه ای این رویداد را به شدت محکوم کرد و با خانواده های قربانیان این حادثه ابراز همدردی و غم شریکی نمود.

در بیانیه وزارت خارجه پاکستان آمده است که این کشور متعهد به ادامه همکاری های خود با دولت افغانستان و جامعه جهانی برای از بین بردن تروریسم می باشد.

در همین حال وزارت خارجه ترکیه نیز با صدور بیانیه ای ضمن محکوم کردن این انفجارها، آن را اقدامی «شنیع» عنوان کرد.

بیانیه وزارت خارجه ترکیه می افزاید این انفجارها نمونه ای دیگر از تلاش تروریستان برای هدف قرار دادن صلح و ثبات افغانستان می باشد.

در این بیانیه، دولت ترکیه ضمن غم شریکی و همدردی با قربانیان این حادثه و آرزوی بهبودی سریع زخمیان، گفته است که کسانی که تصمیم به بی ثبات سازی افغانستان گرفته اند مطمئنا به مقصود خود نخواهند رسید.

شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز در بیانیه ای این رویداد را شدیدا محکوم نموده و تاکید کرد که طراحان، حامیان مالی و اجرا کنندگان این گونه رویدادها باید به دست عدالت سپرده شوند.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد همچنین تاکید کردند که مطابق با وظایف شان در چارچوب قوانین بین المللی و قطعنامه های مرتبط شورای امنیت در این زمینه با دولت افغانستان به طور فعال همکاری کنند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در پیامی به رسانه ها مسئولیت این رویداد را به عهده گرفت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *