• انتشار: 20 اکتبر 2016
  • ساعت: 19:15
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 14575
پرینت

واکنش وزارت دفاع به گزارش سازمان ملل مبنی بر افزایش تلفات غیرنظامیان از سوی نیروهای امنیتی

وزارت دفاع ملی به گزارش دفتر سازمان ملل متحد در کابل مبنی بر اینکه طی ۹ ماه گذشته تلفات غیرنظامیان در افغانستان از سوی نیروهای امنیتی افزایش یافته، واکنش نشان داد.

دفتر سازمان ملل متحد در کابل روز گذشته گزارشی ارائه کرد که در آن آمار تلفات غیرنظامیان را در ۹ ماه اول سال جاری میلادی ثبت شده بود، که بر اساس این گزارش، ۶۱ درصد کل تلفات غیرنظامیان طی این مدت بر دوش گروه های مخالف دولت و ۲۳ فیصد نیز بر دوش نیروهای طرفدار دولت و نیروهای امنیتی بوده است.

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع ملی در پیوند به این گزارش سازمان ملل متحد در افغانستان گفته است که وزارت دفاع افغانستان حفاظت از جان غیرنظامیان را با تمام تدابیر امنیتی وظیفه اساسی خویش می پندارد، و در حفظ مصونیت غیرنظامیان در اثنای جنگ با هراس افکنان همواره تاکید دارد.

آقای وزیری در بیانیه ای نوشته است “همانطور که همگان آگاهند جنگ در افغانستان جنگ استخباراتی بوده و بر مردم و دولت افغانستان تحمیل شده است.”

وی افزود متاسفانه در سال ۲۰۱۶، گروه های شورشی و هراس افکنان حملات شان را به گونه ای طراحی کرده اند که علیه واحدهای محلی دولتی و مناطق زندگی غیرنظامیان پیاده سازند، و وزارت دفاع ملی افغانستان نیز به منظور سرکوب این هراس افکنان، بعضا مجبور به راه اندازی عملیات در مناطق غیرنظامیان و مکان های عام المنفعه علیه آنان شده است.

سخنگوی وزیر دفاع می گوید نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در عملیات هایشان نهایت دقت، احتیاط و حوصله علیه گروه های هراس افکن را بکار می گیرند و از استعمال سلاح های سنگین و بمباران های هوایی به ندرت استفاده می کنند.

آقای وزیری گفت مناطقی که طی یک روز قابل تصفیه و تلاشی می باشند، معمولا روزها به طول می انجامد، زیرا نیروهای امنیتی می کوشند امنیت مردم به خصوص اطفال و زنان تامین گردد، و درحین درگیری ها به آنان آسیبی وارد نشود.

وی همچنین گفت که عملیات های شبانه طوری طراحی و هماهنگ می گردند که از تلفات غیرنظامیان جلوگیری به عمل آید.

به گفته آقای وزیری، در مقابل شورشیان طالبان و دیگر گروه های هراس افکن با انجام حملات انتحاری، انفجاری، گروگان گیری مسافران در شاهراه ها و سپر قرار دادن غیرنظامیان در اثنای عملیات نیروهای امنیتی، به هیچ عنوان توجهی در جهت جلوگیری از تلفات غیرنظامیان نمی کنند.

دفتر سازمان ملل متحد در کابل در گزارشش نوشته است که ۶۱ فیصد کل تلفات غیرنظامیان در ۹ ماه اول سال جاری میلادی، از سوی گروه های مخالف دولت صورت گرفته است.

 

برای خواندن گزارش دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان در خصوص تلفات غیرنظامیان طی ۹ ماه اول سال جاری میلادی بر روی جمله زیر کلیک کنید.

تلفات غیرنظامیان از سوی نیروهای امنیتی ۴۲ درصد افزایش یافته است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *