• انتشار: 10 ژانویه 2019
  • ساعت: 18:15
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 31536
پرینت

واکنش وزارت خارجه به اظهارات جواد ظریف وزیر خارجه ایران

معین سیاسی وزارت خارجه به سخنان محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی هندی واکنش نشان داده و ان را خلاف تمام موازین دیپلوماسی دانسته است.

به گزارش رها، معین سیاسی وزارت خارجه افغستان به سخنان جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در مورد طالبان واکنش نشان داده است.

ادریس زمان در صحفه توییتر خوش نوشته است: “وزیر خاجه ایران آقای ‌ظریف به تاریخ ۹ جنوری با تلویزیون NDtv در مورد مذاکرات رسمی و روابط غیررسمی و استخباراتی کشورشان با طالبان اشاراتی داشتند. وزارت ‌خارجه‌ افغانستان اذعان می‌دارد که هرگونه روابط خارج از چهارچوب تعاملات دولتین با طالبان باعث تضعیف روابط دو کشور خواهد شد.”

وی افزوده است، هرگونه تجویزی مبنی بر تغییر در ساختار نظام جمهوری اسلامی افغانستان به شمول پیشنهاد شامل ساختن گروه‌های مسلح در نظام کشور، خلاف تمام موازین دیپلوماسی و مداخله صریح در امور کشور پنداشته می‌شود.

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی رئیس جمهور نیز به سخنان ظریف واکنش تندی نشان داده و در صفحه فیسبوک خود نوشته است: آیا بهتر نبود به جای شنیدن صدای طالبان، صدای مخالفان سیاسی حکومت ایران شنیده می‌شد؟”

مرتضوی گفته است که “سوال عمده از مقامات ایرانی این است که آیا درباره قتل دیپلمات‌های کشته شده خود در مزار از هیأت طالبان کدام سوالی داشته‌اند؟

جواد ظریف، وزیر خارجه ایران که به هند سفر کرده، در یک مصاحبه گفته است که غیرممکن است طالبان در دولت آینده افغانستان هیچ نقشی نداشته باشند، وافزوده که این نقش نباید غالب باشد، زیرا به باور وی، هیچ کس در منطقه، دولتی تحت سلطه طالبان را به نفع امنیت منطقه نمی داند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *