• انتشار: 18 آگوست 2019
  • ساعت: 16:26
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 36865
پرینت

واکنش ها به حمله شب گذشته در کابل

حمله شب گذشته به یک محفل عروسی در غرب کابل با واکنش‌های متعددی مقام‌های دولتی، سیاسیون و مردم افغانستان مواجه شده و بسیاری از کاربران صفحات اجتماعی این عمل را غیر انسانی و جنایت بر علیه بشریت خوانده‌اند.

شب گذشته (شنبه، ۲۶، اسد) یک حمله کننده انتحاری با انفجار مواد همراهش در میان مهمانان یک محفل عروسی در غرب شهر کابل، این محفل خوشی را به غم تبدیل کرد.

وزارت داخله اعلام کرد بر اساس معلومات ابتدایی در این حمله، ۶۳ تن افراد ملکی به شمول کودکان و زنان شهید و ۱۸۲ تن دیگر زخمی‌شده‌اند.

احتمال افزایش تلفات این حمله‌ای که تاهنوز مسوولیت آن را کسی و یا گروهی برعهده نگرفته نیز وجود دارد. بسیاری اجساد قربانیان تا هنوز ناپدید است.

با این وجود، این حمله با واکنش‌های متعددی مقام‌های دولتی، سیاسیون و مردم افغانستان مواجه شده و بسیاری از کاربران صفحات اجتماعی این عمل را غیر انسانی و جنایت بر علیه بشریت خوانده‌اند.

حکومت

ارگ ریاست جمهوری این حمله را بزرگترین و فجیع ترین جنایت علیه بشریت خوانده و گفته: آماج قرار دادن مردم ما در مراسم خوشی، مکاتب، مساجد، بازارها و مکان‌های عامه نشان دهنده قساوت یک گروه هراس افگن است که برای کشتن مردم بی گناه ما کمر بسته‌اند.

در اعلامیه ارگ آمده رییس جمهوری اسلامی افغانستان به مسوولین مربوطه هدایت داده تا چگونگی وقوع این رویداد غم انگیز را بررسی همه جانبه نموده و برای رد یابی و سرکوب عاملین این حمله، از تمام امکانات کارگیرند.

در اعلامیه ارگ تأکید شده در پی این جنایت ضد بشریت رییس جمهور تمامی برنامه‌های کمپاینی خویش را برای امروز لغو نموده و قرار است بمنظور بررسی وضعیت امنیتی کشور، جلسه خاص امنیتی را رهبری کند.

اعلامیه افزوده جامعه جهانی نباید در قبال این گونه اعمال وحشیانه و ضد بشریت خاموشی اختیار کند، بلکه در ردیابی و محکومیت عاملین آن در کنار مردم افغانستان بایستند.

طالبان

طالبان هم این حمله را نکوهش کرده؛ اما ارگ ریاست جمهوری گفته طالبان با نکوهش این حمله نمی‌توانند خود را تبرئه کنند؛ زیرا آنان خود فراهم کننده بستر برای فعالیت تروریستان‌ می باشند.

شورای امنیت ملی افغانستان

دفتر شورای امنیت ملی کشور با نشر اعلامیه‌ای گفته این نهاد وعده می‌دهد، نیروهای ملی امنیتی و دفاعی کشور جدی‌ترین عکس العمل را در مقابل عاملان این حمله انجام خواهند داد و هر کسی که در عقب این حمله قرار دارد، به جزای اعمالش خواهد رسید.

ریاست اجرایی

ریاست اجرایی نیز با نشر اعلامیه‌ای گفته “تروریستان مزدور با چنین حمله‌یی باردیگر ثابت کردند که به هیچ دین و آئینی معتقد نیستند و وظیفه‌یی جز انسان‌کشی و وحشت‌آفرینی ندارند.”

معاون دوم رئیس جمهور

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری نیز گفته که حمله گروه‌های تروریستی و افراط گرایان بداندیش، بر اماکن عمومی، مساجد و مراکز دینی و مذهبی و همچنین محافل جشن و سرور مردم فقط به هدف قتل عام مردم، خون ریزی و ترویج خشونت انجام می‌شود.

آقای دانش افزوده، تروریستان خون آشام با این گونه اعمال ننگین از یک طرف می‌خواهند ترس و حشت ایجاد کنند و از طرف دیگر می‌خواهند بر آتش تفرقه و نفاق دامن بزنند تا از آن طریق به اهداف شوم خود دست یابند.

عطا محمد نور

عطامحمد نور رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی نیز ضمن تقبیح این حمله گفته، “تاسف آور است که حکومت آن قدر درگیر تجلیل کردن‌هاى گزاف و غیر ضروری است که تامین امنیت جان مردم که از نخستین مسوولیت هایش است را فراموش کرده است.”

آقای نور افزوده این رویداد نشان دهنده عمق شماتت دشمنان است که حتا به خوشی‌های مردم هم رحم نمی‌کنند.

شاه حسین مرتضوی

شاه حسین مرتضوی مشاور رییس جمهور نیز این حمله را جنایت علیه بشریت خوانده و تاکید کرده کشورهای جهانی نباید از کنار این فاجعه به سادگی عبور کنند.

به گفته او، کشورهای که کمر رهبران تروریستان را بسته و برای آنان به بهانه صلح تور سیاحتی برگزار می‌کنند باید از سوی مجامع بین المللی مورد مواخذه قرار گیرند و جهان نباید اجازه دهد تا جنایت در افغانستان به یک امر عادی بدل شود.

کاربران شبکه های اجتماعی

همچنین، این حمله با واکنش تند کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز مواجه شده است. بسیاری از کاربران این حمله را به طالبان نسبت داده‌اند.

محمد عالم کاتب یکی از کاربران شبکه‌های اجتماعی گفته: “توحش کفتار صفتانی که به طالب مشهورند؛ هیچ حد و مرزی ندارد. نفرین بر ذات شان و نفرین به عقایدی که از آن پیروی می‌کنند.”

پیش از این طالبان مسلح هشدار داده بودند که هوتل‌های عروسی را در کابل مورد حمله قرار می‌دهند. همچنین، طالبان مسلح سال گذشته مسوولیت حمله بر یک مراسم تجلیل از میلاد النبی که در یکی از هوتل‌های شهر کابل برگزار شده بود را برعهده گرفتند.

این حمله، در حالی صورت گرفته که افغانستان در آستانه تجلیل از صدمین سالگرد استقلال خود قرار دارد و قرار است مراسم جشن استقلال فردا (۲۸ اسد) در سراسر افغانستان برگزار گردد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *