• انتشار: 3 ژانویه 2016
  • ساعت: 17:21
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 5726
پرینت

واکنش ها به اعدام شیخ نمر در جهان

در پیوند به اعدام شیخ نمر باقر النمر روحانی منتقد دولت شاهی عربستان سعودی؛ برخی از شهروندان ایرانی در شهرهای تهران و مشهد به سفارت و کنسولگری عربستان سعودی حمله کردند و این مکان ها را به آتش کشیدند.

در پیوند به این حمله پولیس ایران ۴۷ تن از کسانی که بر این مکان ها حمله کرده بودند را بازداشت کرده است.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، گفته است که از اعدام ۴۷ نفر در عربستان سعودی از جمله یک روحانی بلند پایه شیعه “عمیقا نگران” شده است.

آقای بان در بیانیه‌ای خواستار “آرامش و شکیبایی” شده و از رهبران منطقه‌ای خواسته است تا “برای جلوگیری از افزایش تنشهای فرقه‌ای” تلاش کنند.

در افغانستان نیز، برخی از کاربران فیس بوک در اعتراض به اعدام شیخ النمر عکس های پروفایل خود را تغییر دادند و این اقدام عربستان سعودی را نکوهش کردند.

در عراق هم آیت الله سیستانی طی بیاینه ای ضمن محکوم کردن این عمل نگاشته، “به شهادت رساندن آیت الله نمر، این مصیبت بزرگ را تعزیت و تسلیت می گویم و برای این شهید رحمت و مغفرت الهی و برای بستگان ایشان صبر و بردباری مسئلت دارم.”

وزارت داخله عربستان سعودی روز شنبه، ۱۲ جدی، در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که شیخ نمر باقر النمر، روحانی سرشناس شیعه، به همراه ۴۶ تن دیگر را اعدام کرده است.

شیخ نمر در سال ۱۳۹۳ به اتهام رهبری آشوب و ناآرامی و آن چه زمینه‌چینی برای دخالت خارجی در عربستان سعودی خوانده شد، به اعدام محکوم شده بود.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

  1. […] منبع خبر […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *