• انتشار: ۱۵ میزان ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۶:۲۰
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 29662
پرینت

واکنش شدید استاد عطا به محاصره علی پور

محاصره علی پور فرمانده نیروهای خیزش مردمی و کشتار غیر نظامیان به دست نیروهای دولتی با واکنش شدید عطا محمد نور مواجه شد.

عطا محمد نور والی پیشین بلخ و رئیس اجرائیه جمعیت اسلامی افغانستان نسبت به محاصره قوماندان علی پور و کشته شدن شماری از مردم غیر نظامی در ولسوالی لعل و سرجنگل ولایت غور واکنش شدید نشان داد.

به گزارش رها، عطامحمد نور با نشر بیانیه‌ای در این مورد گفته است که هر روز فاصله بین مردم و حکومت بیشتر می شود.

متن بیانیه استاد عطا به این شرح است:

بسمه تعالی

با تأسف از شهادت ‌و جراحت حدود بیست تن از هموطنان عزیزم در ولسوالی لعل و سرجنگل در پی حمله سازمان دهی شده نیروهای ویژه حکومتی بالای یکی از فرماندهان محلی، آگاهی یافتم که مایه تأثر عمیق من و مردم ما گردید.

حکومتی که ظرفیت مقابله با چند موترسایکل سوار طالب را ندارد، به هدف سرکوب یک فرمانده محلی، جان و آرامش مردم را می گیرد؛ اما اینسوتر در شمال کشور در بغلان و ‌بلخ؛ از انسان‌های جنایت‌کار، دزد و مجرم متکرری که آرامش مردم ما را برهم می زنند و از هیچ فجایعی دریغ نمی کنند، حمایت بی دریغ صورت میگیرد.

در حالیکه انزجار شدید خویش را از چنین رویکرد های هراس افگنانه ابراز می دارم، تاکید می نمایم که با توسل به این روش ها فاصله میان حکومت و مردم هر روز بیشتر می شود و به این ترتیب بستر های حکومت داری از هم می پاشد و امید مردم ازین حکومت بیشتر از پیش از بین می رود.

با محکوم نمودن این اقدام نا سنجیده، دیکتاتورانه، قوم گرایانه و ‌خلاف منافع ملی که منجر به شهادت ‌‌‌و مجروحیت نزدیک به بیست تن ‌از هموطنان ما گردید، برای شهدا بهشت برین، به مجروحان شفای عاجل طلب نموده، خود را در کنار و شریک غم مردم دانسته، از حقوق مردم مظلوم در هرگوشه و کنار افغانستان تا پای جان دفاع می نماییم.

گفتنی است که قوماندان علی پور معروف به قوماندان «شمشیر»، دو روز پیش همراه با افراد زیر دست خود در ولسوالی لعل ولایت غور مهمان بوده؛ اما نیروهای امنیتی از مرکز این ولایت به منظور بازداشت وی اعزام شده و او را در محاصره قرار دادند که فرمانده علیپور با حمایت مردمی بعد از مقاومت چند ساعته، از محاصره فرار کرد.

اقدام دولت برای دستگیری علیپور با واکنش و انتقاد گسترده شخصیتها و کاربران شبکه های اجتماعی رو بروشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *