• انتشار: 14 می 2018
  • ساعت: 16:52
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 28239
پرینت

واکنش ارگ به گفته های عبدالله درباره استفاده از کاپی تذکره در انتخابات

یک سخنگوی ارگ ریاست جمهوری به طور غیر مستقیم به انتقادات رییس اجرایی از تصمیم برای استفاده از کاپی تذکره به جای اصل آن در انتخابات، پاسخ داده و گفته است که مسؤولان از تشویش اذهان عامه، پرهیز کنند و مسؤولانه سخن بگویند.

هارون چخانسوری، از سخنگویان ارگ ریاست جمهوری که امروز دوشنبه، ساعاتی پس از انتقادات تند و صریح عبدالله عبدالله، رییس اجرایی، از روند تصمیم گیر‌ی‌ها در خصوص استفاده از کاپی تذکره برای ثبت نام و شرکت در انتخابات آینده پارلمانی، در یک نشست خبری در کابل، سخن می گفت، اذعان داشت که رییس جمهور هیچ‌ گاه با اعضای کمیسیون انتخابات، نشست فردی و جداگانه نداشته است و در جلسات مشترک اعضای کمیسیون انتخابات، سفیران کشورهای خارجی، رییس اجرایی و نهادهای امنیتی نیز حضور دارند.

آوا می نویسد؛ چخانسوری تأکید کرد که رییس جمهور به کسی اجازه دخالت در کار کمیسیون انتخابات را نمی‌دهد.

او همچنین گفت که برای رییس جمهور آنچه مهم است، جان مردم است. او توضیح داد که کمیته تکنیکی انتخابات جلسه گرفته بود و بر پایه پیشنهاد این کمیسیون، چسپاندن استیکر در کاپی تذکره، اختیاری است؛ ولی در روز انتخابات، تذکره اصلی نیز باید باشد.

به گفته این سخنگوی ارگ ریاست جمهوری، این طرح در کمیته انتخابات مطرح شد و به‌خاطر حفظ جان مردم، پیشنهادی که بر اساس ادعای او، مشترکاً از سوی کمیسیون انتخابات و کمیته تکنیکی آمده بود، مورد قبول قرار گرفت.

آقای چخانسوری، تأکید کرد مسؤولان در اذهان مردم، تشویش ایجاد نکنند، مسؤولانه سخن بزنند و از «تصمیم‌های جمعی» حمایت کنند.

او همچنین در خصوص نگرانی ها درباره احتمال سوء استفاده از کاپی تذکره برای رأی‌دادن مکرر از جانب افراد گفت که وقتی کسی می‌تواند با کاپی تذکره چند بار ثبت نام کند، می‌تواند چند تذکره هم بگیرد. نگرانی در هردو صورت وجود دارد.

سخنگوی ریاست جمهوری، همچنین در پاسخ به اینکه چرا تصمیم کمیسیون انتخابات، از تریبون ارگ ریاست جمهوری، اعلام شد، ادعا کرد که در اعلامیه ارگ برای بار اول صورت جلسه آمد نه موضوع چسپاندن استیکر در کاپی تذکره.

چخانسوری در پاسخ به ادعاها درباره تهدید شدن اعضای کمیسیون اتخابات هم گفت:«جرأت اداری داشته باشند. کسی که در جلسه می‌آید جرأت نمی‌کند و گپ نمی‌زنند؛ ولی بیرون از جلسه صحبت می‌کنند. در جلساتی که برگزار می‌شود، تنها رییس جمهور حضور ندارد.»

این اظهارات در حالی بیان می‌شوند که عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور، در نشست امروز شورای وزیران، به شدت از آنچه او تهدید اعضای کمیسیون انتخابات خواند، انتقاد کرد و نسبت به تحمیل اراده خود و دخالت در کار این کمیسیون، با جدیت هشدار داد.

آقای عبدالله همچنین گفت که تصمیم برای استفاده از کاپی تذکره به جای اصل آن، مردود است و نمی تواند راه حل باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *