• انتشار: 6 سپتامبر 2018
  • ساعت: 14:08
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 29078
پرینت

واکنش‌های مختلف به حملات انتحاری روز گذشته در کابل

دو حمله کننده انتحاری در مربوطات حوزه ششم امنیتی شهر کابل، نخست ورزشکاران و سپس غیر نظامیان و خبرنگاران را هدف قرار دادند. این دو حمله، با واکنش شدید رهبران حکومت وحدت ملی ونهادهای بین المللی روبه رو شده است.

غرب کابل در دو سال اخیر، شاهد حملات خونبار هدف مند انتحاری بوده است که در تمامی این حملات، غیر نظامیان هدف بوده اند. حمله روز گذشته تنها هجده روز پس از یک حمله فاجعه بار دیگر در همین منطقه در یک مرکز آموزشی خصوصی، انجام شد.

دو حمله کننده انتحاری در مربوطات حوزه ششم امنیتی شهر کابل، نخست ورزشکاران و سپس غیر نظامیان و خبرنگاران را هدف قرار دادند. این دو حمله، با واکنش شدید رهبران حکومت وحدت ملی ونهادهای بین المللی روبه رو شده است.

فرستاده ویژه سازمان ملل این رویداد را یک عمل وحشیانه خوانده و گفته است که این رویداد خونین که درکنار امداد رسانان و خبرنگاران، غیرنظامیان را هدف قرار داد، عمیقا شوک دهنده است و ما در کنار افغان‌ها تنفر خود را ازاین حمله ابراز می‌کنیم. تادامیچی یاماماتو، فرستاده ویژه سازمان ملل برای افغانستان گفته است: «همان‌گونه که شیعه‌های افغانستان برای بزرگداست از مراسم عاشورا آمادگی می‌گیرند، نیاز است تا اقدامات امنیتی بلند مدت متناسب با خطر روی دست گرفته شود.»

حقوق بشر افغانستان نیز این حمله را جنایت بر علیه بشریت خوانده و گفته است که حمله به غیر نظامیان نقض قوانین جهانی جنگ است و این حملات، جنایت آشکار ضد بشری است. ارگ ریاست جمهوری در واکنش به حمله روز گذشته در غرب کابل، آن‌را جنایت علیه بشریت و حمله بالای آزادی بیان خوانده است. ریاست جمهوری با نشر اعلامیه‌ای گفته است که تروریستان جنایت‌کار به جز پیام مرگ، وحشت، ویرانی و جنایت، هیج هدفی ندارند و حمله بالای مکتب، مدرسه، مسجد، بازار، ورزشگاه و افراد غیر نظامی به هدف اصلی تروریستان مبدل شده است.

در خبرنامه ارگ که هیچ تفاوتی با دیگر خبرنامه‌های گذشته ندارد، به نهادهای امنیتی دستور داده شده است که چگونگی وقوع این رویداد را بررسی کنند. کاری که هیچ گاهی اتفاق نخواهد افتاد. معاون اول و دوم رئیس جمهور نیز این دو حمله را، نکوهش کرده اند. دفتر معاون اول ریاست جمهوری گفته است: «جانیان خون‌آشام، دشمن بشریت و دشمن انسانیت هستند.»

اما محمد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور گفته است با کشتن، این مردم متوقف نخواهند شد.

در خبرنامه دفتر محمد سرور دانش آمده است: «مردم ما همیشه در برابر حوادث تلخ و ناگوار تاریخی راست قامت ایستادگی کرده اند و جز شرف و عزت و کسب افتخار برای این سرزمین کاری نکرده اند که مستحق این همه فجایع باشند، اما حقیقت این‌است که باقربانی گرفتن از این مردم، دیگر نمی توان این مردم را متوقف کرد.»

آقای دانش نیز از نیروهای امنیتی خواسته است که در برابر مسئولیت‌های شان غفلت نکنند، زیرا مردم به گونه‌ای هدفمند و سیستماتیک هدف قرار می‌گیرند.

محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی در یک خبرنامه گفته است:«مایه تاثر این‌جا است که دولت و نهادهای امنیتی هیج‌ برنامه‌ی منظم برای مدیریت اوضاع و مهار این‌گونه حملات و تامین امنیت جان شهروندان را ندارند.»

او باز هم گفته است که لیست ۱۲۰ مسجد و مراکز دینی را به کمیسیون امنیتی وزارت داخله افغانستان داده است، اما هیچ پاسخی دریافت نکرده است. در این میان، امرالله صالح، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان در واکنش به این رویداد گفته است، که او حاضر است مردم را برای دفاع خودی کمک کند.

آقای صالح ساعتی پس از این حمله در صفحه رسمی فیس‌بوک‌اش نوشت:«این واضح و آشکار که شمار را محاسبه شده می‌کشند من تجربه بزرگ و عظیم کار استخباراتی و امنیتی دارم. اگر شورای مردمی شما فیصله نماید من حاضرم به عنوان فرزند این خاک بیایم و شماری از جوانان شما را در مهارت‌های اطلاعاتی و امنیتی تعلیمات بدهم و آنها به نوبه خود رضاکاران محلات را تعلیمات بدهند و در نتیجه طرح مردمی تامین امنیت ساحه را ریخته و از وقوع این حوادث جلوگیری شود.»

دفتر نی، نهاد حامی رسانه‌های آزاد افغانستان، نسبت به کشته شدن غیر نظامیان واکنش نشان داده و این رویداد را محکوم کرده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *