• انتشار: 22 ژانویه 2019
  • ساعت: 20:30
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 31774
پرینت

واکنشهای جهانی به جنایت طالبان در میدان وردک

حمله تروریستی روز گذشته طالبان به قرارگاه امنیت ملی در میدان وردک با واکنش منفی و گسترده جهانی مواجه شده است.

به گزار ش رها، حملۀ تروریستی و مرگبار هراس افگنان به قرارگاه امنیت ملی درمیدان وردک با محکومیت جهانی مواجه شده است و کشورهای مختلف ضمن محکوم کردن این جنایت بزدلانه و غیرانسانی با خانواده شهدا، ملت و دولت افغانستان ابراز همدردی کرده اند.

امریکا: در کنار مردم افغانستان می مانیم

ایالات متحده امریکا با محکوم کرده حمله روز گذشته بر یک مرکز آموزش نظامی در ولایت میدان وردک، تأکید کرده که در مواجهه با چنین اقدامات بزدلانه، ایالات متحده در کنار مردم افغانستان می‌ایستد.

سفارت امریکا در کابل در یک بیانیه گفته است، ایالات متحده حمله به یک مرکز آموزشی ریاست امنیت ملی در میدان وردک را شدیدا محکوم می‌کند.

در ادامه این بیانیه گفته شده است: “این حمله به مدافعان افغانستان بود. در مواجهه با چنین اقدامات بزدلانه، ایالات متحده در کنار مردم افغانستان می‌ایستد، مردمی که به دنبال یک آینده صلح‌آمیز و پایان خشونت هستند.”

در ادامه این اعلامیه گفته شده که ایالات متحده همچنان به حمایت از شرکای افغان خود به منظور تأمین امنیت و پایان دادن به جنگ در افغانستان ادامه خواهد داد.

پاکستان: دعا می‌کنم صلح به زودی به همسایه جنگ‌دیده ما برگردد

عمران خان صدر اعظم پاکستان در واکنش به حمله روز گذشته طالبان بر یک مرکز آموزشی نیروهای امنیت ملی در میدان وردک، گفته است که “دعا می‌کنم صلح به زودی به همسایه جنگ دیده ما برگردد”.

عمران خان در صفحه توییتری خویش نگاشته است: “ضایعه بزرگ روز دوشنبه در حادثه تروریستی ولایت میدان وردک را برای مردم افغانستان تسلیت عرض می‌دارم و دعا می‌کنم که صلح به زودی به همسایه جنگ دیده ما برگردد”.

ایران: توسل به هرگونه خشونت مردود است.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ضمن ابراز همدردی با دولت و ملت افغانستان و بازماندگان کشته شدگان این جنایت فجیع، هر گونه توسل به کشتار و خشونت را مردود دانست و بر انجام گفتگو و تفاهم ملی در افغانستان برای دستیابی به صلح، ثبات و آرامش در این کشور تأکید کرده است.

ترکیه: ترکیه در کنار افغانستان است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه کشته شدن شماری از نیروهای امنیتی کشور در حمله انفجاری دیروز در ولایت وردک را به رئیس جمهورغنی و مردم افغانستان تسلیت گفت.

در پیام تسلیت اردوغان خطاب به رئیس جمهور اشرف غنی آمده است: جناب رئیس جمهور و برادر عزیزم، با نهایت تأسف از جان باختن و زخمی شدن شمار زیادی از نیروهای امنیتی افغانستان طی حمله تروریستی ۲۱ ژانویه ۲۰۱۹ در شهر میدان مطلع شدم.

در پیام اردوغان آمده است که این حمله تروریستی را محکوم می‌کنم و یکبار دیگر اعلام می‌کنم که ترکیه در موضوع مبارزه با تروریسم در کنار کشور دوست و برادر افغانستان ایستاده است.

وی برای جان باختگان طلب رحمت و برای مجروحین آرزوی شفای عاجل را کرده است.

امنیت ملی اعلام کرد که در این رویداد تروریستی ۳۶ نفر کشته و ۵۸ نفر دیگر زخمی شده اند اما برخی گزارش های تأیید نشده حکایت از کشته شدن ۱۲۶ نفر و زخمی شدن دهها تن دیگر در این حمله دارد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *