• انتشار: 16 فوریه 2019
  • ساعت: 13:53
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 32378
پرینت

والی هرات خطاب به رهبران جهادی؛ تقاضای صلح از قاتلان دیروز افغانستان، شرم است!

والی هرات در گرامی‌داشت از سی‌مین سالروز خروج ارتش سرخ شوروی سابق از افغانستان گفت برای رهبران جهادی شرم است که از قاتلان دیروز مردم افغانستان صلح تقاضا می‌کنند.

«عبدالقیوم رحیمی» در این مراسم، میلیون‌ها شهید و زخمی و تخریب زیر بناهای افغانستان را نتیجه نه سال تجاوز ارتش شوروی وقت به کشور خواند.

در سی‌مین سالروز خروج ارتش شوروی از افغانستان والی هرات در همراهی با جمعی از مقامات ملکی و نظامی بر آرامگاه شهدای گمنام حضور یافتند و طی مراسم خاص به روح پرفتوح شهدای انقلاب اسلامی اتحاف دعا نمودند.
والی هرات شکست شوروی سابق در افغانستان را یک دستاورد بزرگ خواند.

وی به شرایط حساس کنونی کشور اشاره کرد و با خطاب قرار دادن کسانی که با بیگانگان در یک مسیر در حرکت اند افزود: « جنایات و ظلمی که بر این ملت مظلوم تحمیل شده‌است را نباید فراموش کنیم، زیرا مردم مظلوم افغانستان درد و رنج دوران تجاوز را تا هنوز فراموش نکرده‌اند.»
آقای رحیمی از حکومت روسیه خواست تا همسو با دولت افغانستان، پروسه صلح را به پیش ببرد.
والی هرات در حالی رهبران جهادی را مخاطب قرار می‌دهد که حدود دو هفته قبل تیمی به رهبری حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین کشور با نمایندگان طالبان در مسکو دیدار و در مورد صلح گفتگو نمودند.
این در نشست فیصله شد تا نیروهای خارجی به طور کامل از افغانستان خارج و طالبان با حکومت افغانستان مذاکره نمایند.
همچنین والی هرات با بیان این مطلب که افغان‌ها نباید اجازه دهند، سرنوشت‌شان در اسلام‌آباد تعیین شود، از طالبان خواست به خاطر ختم جنگ و برادرکشی با مردم و دولت افغانستان گفتگو کنند.
آقای رحیمی دربخشی از صحبت‌هایش با تاکید بر حمایت بیشتر از خانواده‌های شهدا و معلولین گفت حکومت افغانستان در حد توان خود خانواده‌های شهدا را حمایت نموده‌است اما این تلاش بسنده و کافی نبوده‌است.
این در حالی است که ۳۰ سال قبل در ۲۶ دلو، نیروهای قشون سرخ شوروی به صورت شکست خورده افغانستان را ترک نمودند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *