• انتشار: 30 آگوست 2015
  • ساعت: 16:58
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 2083
پرینت
شورای عالی همبستگی تاجیکان:

هیچ گونه تعدیل و تعلل در توزیع شناسنامه های الکترونیکی را نمی پذیریم

شورای موسوم به شورای عالی همبستگی تاجیکان در گردهمایی در کابل از حکومت وحدت ملی خواست که هرچه زودتر روند توزیع شناسنامه های الکترونیکی را بدون تعدیل شروع کند.

غلام محمد محمدی، معاون شورای عالی همبستگی تاجیکان در گردهمایی امروز (یکشنبه) گفت: حکومت باید جلوی سنگ اندازی برخی از اشخاص و حلقات را بگیرد و روند توزیع را بدون تعدیل و تعلل شروع کند.

آقای محمدی افزود، باید به فیصله های شورای ملی احترام گذاشت و تغییر در مصوبه مجلس برای هیچ یک از شهروندان پذیرفتی نیست. دولت باید هر چه سریع تر روند توزیع را آغاز کند.

وی با اخطاربه مقام های حکومت وحدت ملی گفت، تاخیر در روند توزیع شناسنامه های الکترونیکی می تواند وضعیت کشور را بدتر از این نیز کند.

این شورا می گوید که کسانی از روند توزیع شناسنامه های الکترونیکی جلوگیری می کند که انتحاری را در خانه خودشان نگهداری می کنند. اکنون نیز سعی دارند که بین مردم نفاق بیاندازند.

قانون توزیع شناسنامه های الکترونیکی بعد از سه سال چالش فراوان، سرانجام سال قبل توسط مجلس تصویب و توسط رئیس جمهوری توشیح گردید.

تاکنون توزیع شروع نشده است. قرار بود بعد از توشیح ریاست جمهوری در اوایل سال جاری روند توزیع آغاز شود اما تاکنون روند توزیع هر روز به تاخیر می افتد.

بر اساس گزارش ها، علت اصلی این تاخیر به دلیل ذکر شدن و نشدن واژه “افغان” در شناسنامه ها الکترونیکی است.

عده ای از شهروندان کشور تاکید بر ذکر واژه افغان دارند اما برخی دیگر از شهروندان افغان را معادل پشتون می دانند و با نگاشتن این نام مخالفند.

عبدالرحیم حیدری، رئیس شورای عالی همبستگی تاجیکان می گوید که ذکر نام افغان جعل هویت و محو کردن سایر اقوام است و حکومت وحدت ملی باید به مصوبه های مجلس احترام بگذارد.

در همین حال این شورا، طی قطعنامه ای اظهار کرد، چنانچه مقام های حکومتی به خواسته های آنان توجه نکند مردم خواهان نام کشور در یک همه پرسی می شوند.

به باور آنان در حدود دو قرن پیش این سرزمین به نام خراسان مسمی بوده است و تمامی پادشاهان به عنوان پادشاه سرزمین خراسان شناخته می شدند.

این شورا در قطعنامه خود به حکومت وحدت ملی هشدار داده است که اگر به خواست های مشروع شان توجه نشود، دست به اعتراضات گسترده تر خواهند زد.

این گردهمایی در حالی صورت می گیرد که چندی پیش نیز تعدادی از جوانان جنوب شرقی کشور در اجتماعی اظهار کردند که اگر در شناسنامه هایشان نام افغان ذکر نشود از گرفتن آن خوداری خواهند کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *