• انتشار: 10 ژانویه 2019
  • ساعت: 01:18
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 31527
پرینت

هیچ کس در منطقه، دولت تحت سلطه طالبان را به نفع امنیت منطقه نمی‌داند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در مصاحبه‌ای با یک شبکه تلویزیونی هندی گفت این غیرممکن است که طالبان در دولت آینده افغانستان هیچ نقشی نداشته باشند. اما این نقش نباید غالب باشد.

به گزارش رها، وزیر امور خارجه ایران در گفتگو با شبکه تلویزیونی ان‌دی ( NDTV)هندوستان درباره چگونگی ارتباط ایران با گروه طالبان صحبت کرد و تأکید کرد که درباره این که به گروه طالبان در آینده نقشی در دولت داده شود، مردم افغانستان باید تصمیم بگیرند.

او گفت:”ما در منطقه و فراتر از آن، برای کمک به افغانستانی‌ها در این تصمیم باید زمینه‌سازی کنیم نه این که تحمیل کنیم.”

اقای ظریف همچنین گفت:”فکر می‌کنم هیچ کس در منطقه، دولتی تحت سلطه طالبان را به نفع امنیت منطقه نمی‌داند. فکر کنم در این زمینه تقریبا یک اتفاق نظر وجود دارد.”

گروه طالبان به تازگی هیأتی را برای گفتگو با مقامات ایرانی به تهران فرستاده بود.

آقای ظریف در این مصاحبه گفت که هیأت ایرانی با هیأت طالبان در نشست مسکو حرف زد و آنها را به تهران دعوت کرد.

وزیر امور خارجه ایران همچنین تأیید کرد که این کشور با گروه طالبان به خاطر امنیت ایران “تماس‌های اطلاعاتی غیررسمی و محدود” داشته است.

دو روز پیش علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با ابراز خوشبینی درباره نقش ایران در مذاکرات صلح افغانستان گفت که گروه طالبان آماده است سلاحهایش را زمین بگذارد.

این در حالی است که با وجود تلاشهای گسترده ای منطقه ای و فرا منطقه ای هنوز گروه طالبان برای مذاکره مستقیم با دولت افغانستان حاضر نشده است و نشست قطر را به دلیل فشارها برای شرکت نمایندگان دولت افغانستان در این نشست لغو کرد.

در همین حال قرار است زلمی خلیل زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در چند روز آینده به هند سفر و با مقامات این کشور در مورد صلح افغانستان گفتگو نماید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *