• انتشار: 26 ژانویه 2017
  • ساعت: 20:33
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 18021
پرینت
سازمان سیا:

هند تلاش می کرده تا با متقاعد کردن پاکستان از اشغال افغانستان توسط شوروی جلوگیری کند

براساس اطلاعات تازه افشا شده سازمان سیا، هند پیش از دهه هشتاد میلادی تلاش کرده بود تا پاکستان را متقاعد کند که به استراتژی منطقه ای هند به منظور جلوگیری از اشغال افغانستان توسط شوروی سابق ملحق شود.

براساس این گزارش که به تازگی افشا شده است؛ ایندیرا گاندی نخست وزیر وقت هند در سال ۱۹۸۰ میلادی در تلاش بوده تا ضیاءالحق رئیس جمهوری وقت پاکستان را متقاعد سازد تا به یک استراتژی منطقه ای تحت رهبری هند به منظور جلوگیری از اشغال افغانستان توسط اتحاد جماهیر شوروی ملحق شود.

گزارش می افزاید که ایندیرا گاندی به دنبال ایجاد یک گروه منطقه ای بود تا با فشارهای دیپلماتیک بر شوروی، فعالیت های این اتحادیه را در افغانستان محدود کند.

در حالیکه دولت وقت پاکستان در آن موقع نگران این بود که هند شاید می خواهد از تنش های موجود در مرز افغانستان-پاکستان سودجویی کند و یا اینکه هند شاید حمله ای پیشدستانه علیه تاسیسات هسته ای پاکستان انجام دهد.

براساس این گزارش که هفته گذشته افشا شد، مقامات وقت پاکستانی همچنین نگران این بودند که ممکن است هند و اتحاد جماهیر شوروی (به طور جداگانه و یا مشترک) در صدد بی ثبات سازی پاکستان هستند.

گزارش می نویسد: “بلافاصله پس از تهاجم ۱۹۷۹ شوروی به افغانستان، ایندیرا گاندی که به تازگی در آن موقع دوباره به قدرت رسیده بود، تلاش کرد تا ضیاء الحق رئیس جمهوری وقت پاکستان را متقاعد کند تا به یک استراتژی منطقه ای تحت رهبری هند برای جلوگیری از اشغال شوروی ملحق شود.”

مقامات پاکستان اما ضمن رد این پیشنهاد، طرح هند را به دیپلمات های وقت آمریکایی به عنوان «طرحی سلطه جویانه» از سوی هند توصیف کردند و در عوض پیشنهاد دریافت سلاح از سوی آمریکا را برای مقابله با تهدید شوروی قبول کردند.

در همین حال، هند نیز نگران این بود که هر گونه احیای روابط آمریکا با پاکستان به حضور گسترده تر ناوگان های آمریکا در اقیانوس هند منجر می شود، و رقابت های «برتری قدرت» را در منطقه افزایش می دهد؛ منطقه ای که هند می خواهد نفوذش بی چالش باشد.

گزارش سیا علاوه می کند: “مقامات ارشد هندی معتقد بودند که گستردگی تهدید تهاجم شوروی علیه هند و منطقه بستگی به این دارد که پاکستان می خواهد که «دولتی مدافع» باشد و یا بوسیله قبول کمک های نظامی از سوی قدرت های خارجی، در نظر دارد که «دولتی تهاجمی» باشد.”

در همین حال اما، مقامات پاکستانی در پاسخ به نگرانی های مقامات هندی مبنی بر اینکه پاکستان از آمریکا سلاح دریافت کرده است، در سال ۱۹۸۱ به دهلی نو پیشنهاد پیمان عدم تجاوز دادند.

گزارش می گوید که دهلی نو اما پیشنهاد پاکستان را دفع کرد.

گزارش سیا همچنین در خصوص مسایل مختلف مرتبط با روابط هند و پاکستان می نویسد که مقامات در اسلام آباد نگران این مسئله بودند که تلاش هند برای داشتن نقشی برتر در منطقه، بقای پاکستان را تهدید می کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *