• انتشار: 14 آگوست 2016
  • ساعت: 11:12
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 12258
پرینت

هند برای گفتگو با پاکستان در خصوص حل منازعات کشمیر پیش شرط هایی مطرح کرد

هند در پاسخ به درخواست پاکستان مبنی بر آغاز گفتگوها میان دو کشور برای حل منازعات جامو و کشمیر، پیش شرط هایی برای شروع این مذاکرات مطرح کرده است.

لازم به ذکر است که سرتاج عزیز مشاور امور خارجی نخست وزیر پاکستان از هند دعوت به عمل آورده بود تا در خصوص حل و فصل منازعات جامو و کشمیر، دو کشور میان خود گفتگو کنند.

در همین حال، رسانه های هندی نیز گزارش دادند که وزارت امور خارجه این کشور نیز از درخواست پاکستان استقبال کرده، اما در عین حال پیش شرط هایی از جمله توقف صدور تروریزم توسط پاکستان را نیز مطرح کرده است.

وزارت امور خارجه هند در بیانیه ای نوشت: “هند با شروع گفتگوها در خصوص روابط میان پاکستان و هند استقبال می کند، اما در وهله اول، پاکستان باید از حمایت از تروریزم دست بردارد.”

ویکاس سوارپ سخنگوی وزارت خارجه هند گفته است پیش از آغاز هر گونه گفتگویی، پاکستان باید از تحریک خشونت ها در آنسوی مرزهایش و حمایت از تروریزم دست بردارد.

او همچنین گفت “پاکستان باید با تروریست های بین المللی مانند حافظ سعید و یا سید صلاح الدین دست به خودنمایی نزند و همچنین محاکمه عاملان حمله به بمبی را پیگیری کرده و در خصوص رویداد حمله به پتانکوت نیز تحقیقاتش را آغاز کند.”

چندی پیش هند اصرار داشت که با پاکستان تنها در خصوص مسئله “کشمیر آزاد” (کشمیر آزاد، دارای حکومتی مستقل است، اما تحت حفاظت و حمایت پاکستان می باشد. هند این منطقه را کشمیر اشغال شده توسط پاکستان نیز می نامد) گفتگو می کند، اما سرتاج عزیز روز جمعه گفت که در نظر دارد مقامات هندی را برای گفتگو با کلیه مسائل مرتبط با کشمیر دعوت کند.

سرتاج عزیز هفته پیش در جریان کنفرانسی در پاکستان گفته بود “وزارت خارجه کشورمان طی نامه ای به همتای هندی اش از او دعوت به عمل می آورد تا در خصوص حل و فصل مسایل مرتبط به کشمیر میان دو کشور گفتگو صورت بگیرد.”

در همین حال اما خانم سوشما سوارج وزیر خارجه هند گفت “دیگر نمی توانیم مانند گذشته با کشورهایی به گفتگو بنشینیم و در خصوص معضل تروریزم صحبت کنیم، در حالیکه خودشان حامی تروریزم هستند.”

به گفته کارشناسان، منظور خانم سوارج از کشورهای حامی تروریزم، پاکستان بوده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *