• انتشار: 22 آگوست 2019
  • ساعت: 15:28
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 36989
پرینت
کرزی:

هند باید در مورد معامله امریکا و پاکستان روی افغانستان نگران باشد

حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین کشور هشدار می‌دهد که هند باید درباره توافق احتمالی ایالات متحده و پاکستان در مورد افغانستان محتاط باشد.

کرزی که برای دیدار با نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند در دهلی نو به سر می‌برد، گفت اگر توافقی در مورد پاکستان وجود داشته باشد، نگران افغانستان است.

او در مصاحبه‌ای با خبرگزاری هندو گفت: “ما افغان‌ها عواقب معاملات آمریکا و پاکستان را به شدت متحمل شده‌ایم. اکنون نیز این بسیار محتمل است، و این ترس و نگرانی ما است”.

رییس‌جمهور پیشین کشور در مورد روند صلح خاطرنشان ساخت: “ما با سفیر خلیلزاد کاملا روشن ساخته بودیم که از مذاکرات برای صلح در افغانستان کاملا پشتیبانی خواهیم کرد. ما بین صلح در افغانستان و معاملات آمریکا و پاکستان در افغانستان تمایز قاطعی قائل هستیم.”

او اضافه کرد هند نیز چنین عواقبی را تجربه کرده و باید بسیار نگران باشد.

کرزی در پاسخ به اظهارات اخیر رئیس‌جمهور آمریکا، جایی که مسئله هند و پاکستان در مورد کشمیر را به عنوان یک مسئله مذهبی دانسته، گفت که “رئیس‌جمهور آمریکا بسیار ساده است”.

وی یاد آور شد: “هندوها و مسلمانان برای قرن‌ها در این بخش از جهان در کنار هم زندگی کرده و دستاوردهای بسیار خوبی را در کنار هم به وجود آورده‌اند. هر تقسیم بر اساس هندو ـ مسلمان بسیار ساده است.”

پیش از این نیز حامد کرزی در مورد معامله امریکا با پاکستان در مروند روند صلح افغانستان و آینده کشور هشدار داده بود.

این اظهارات درست در حالی صورت می گیرد که زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه ایالات متحده، قرار است دور دیگر مذاکرات را در دوحه با طالبان آغاز کند تا به توافق نهایی برسد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *