• انتشار: ۱۰ اسد ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۲:۱۱
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 23099
پرینت

هند: آمریکا باید همچنان متعهد به افغانستان باشد تا ۱۶ سال دستاورد از دست نرود

هند گفته است که آمریکا باید همچنان به مبارزه علیه تروریسم در افغانستان ادامه دهد تا دستاوردهای ۱۶ سال گذشته از دست نرود.

سوشما سوارج وزیر خارجه هند روز گذشته و در مراسم افتتاحیه اولین مجمع آمریکا-هند در دهلی گفت که آمریکا باید همچنان به مبارزه علیه تروریسم در افغانستان ادامه دهد تا دستاوردهای ۱۶ سال گذشته از دست نرود.

خانم سوارج با اشاره به اینکه هند نیز قربانی تروریسم بین المللی است، گفت: “دوره ای دیگر از افزایش همگرایی در اولویت بوده که آن منوط به مبارزه علیه تروریسم از سوی دو کشور آمریکا و هند است.”

او گفت: “در هند نیز ما سال هاست که با تروریسم برخاسته از آنسوی مرزها مواجهیم. این موضوع هم اکنون به چالشی منطقه ای و حتی جهانی مبدل شده است.”

وی در این مراسم به پیام مشترک نارندرا مودی نخست وزیر هند و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در سفر ماه گذشته مودی به واشنگتن اشاره کرد که هر دو پیام واضح و بدون ابهامی علیه تروریسم صادر کردند مبنی بر اینکه چالش تروریسم نیازمند پیگیری جدی جامعه بین الملل می باشد.

وزیر خارجه هند افزود: “یکی از صحنه های مهم همکاری های آمریکا و هند طی یک و نیم دهه گذشته، افغانستان بوده است.”

او گفت: “ما عمیقا قدردان فداکاری های آمریکا برای تامین صلح، امنیت و دموکراسی در افغانستان هستیم. اما بسیار مهم است که جامعه جهانی و به خصوص آمریکا همچنان متعهد به افغانستان بمانند تا از این رو دستاوردهای ۱۶ سال گذشته از دست نرود.”

وی افزود که هند مشارکت های خود را در افغانستان تاکنون داشته و همچنان متعهد به حمایت از مردم و دولت افغانستان است.

وزیر خارجه هند گفت: “ما وعده ی یک میلیارد دالر دیگر بر علاوه دو میلیارد دالر پیشین به عنوان بازتابی از ادامه تعهداتمان را داده ایم.”

خانم سوارج علاوه کرد که “در سفر نارندار مودی به آمریکا، رهبران ما توافق کردند که به طور مشترک و با دولت افغانستان برای تامین دموکراسی، صلح و ثبات در افغانستان همکاری کنند.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *