• انتشار: ۲۹ میزان ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۱:۵۰
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 29936
پرینت

همه ‘حقایق’ دربارۀ قتل خاشقجی را آشکار می‌کنیم

دولت ترکیه گزارش عربستان مبنی بر کشته شدن خاشقجی در جریان یک در گیری در داخل کنسولگری عربستان را مردود دانسته و گفته است تمام حقایق ماجرا را برملا می کند.

به گزارش رها، دولت ترکیه در واکنش به ادعای عربستان مبنی بر کشته شدن جمال خاشقجی در جریان یک درگیری فیزیکی در داخل کنسولگری این کشور، گفته است اجازه نخواهد داد حقایق در این باره “لاپوشانی” شود. همزمان موجی از تردیدها دربارۀ روایت عربستان از مرگ وی به راه افتاده است.
یک روز پس از آن که تلویزیون دولتی عربستان اعلام کرد تحقیقات دادستانی این کشور نشان داده جمال خاشقجی پس از ورود به کنسولگری این کشور در استانبول در جریان درگیری فیزیکی کشته شده، سخنگوی حزب حاکم ترکیه گفت: “ما هرگز اجازه سرپوش گذاشتن بر این ماجرا را نخواهیم داد.”
عمر چلیک، سخن‌گوی حزب حاکم ترکیه روز شنبه (۲۰ اکتبر) گفت: “ترکیه همه حقایق در این باره را آشکار خواهد ساخت.”
“هیچ‌کس نباید تردید کند که ما قصد متهم کردن پیشاپیش کسی را نداریم اما اجازه سرپوش گذاشتن بر حقایق را هم نخواهیم داد.”

مقام‌های ترکیه در دو هفته گذشته بارها مدعی شده‌اند که فایل های صوتی و تصویری در اختیار دارند که “ثابت می‌کند” جمال خاشقجی پس از ورود به کنسولگری عربستان، عمدا به قتل رسیده و جسد او هم قطعه قطعه شده است.

این در حالی است که روز گذشته، عربستان پس از ۱۷ روز انکار که هرگونه اطلاع از سرنوشت آقای خاشقجی را قویا تکذیب کرده بود در بیانیه‌ای که ازتلویزیون دولتی این کشور نشر گردید ضمن تأیید مرگ این روزنامه‌نگار، گفت ۱۸ نفر در این رابطه دستگیر و دو مقام عالی‌رتبه این کشور هم برکنار شده‌اند.
عربستان می گوید علاوه بر بازداشت ۱۸ نفر در این رابطه، سعود القحطانی، دستیار ارشد محمد بن سلمان، ولیعهد، و همچنین احمد العسیری، معاون دستگاه اطلاعاتی و جاسوسی این کشور را برکنار کرده است و در ادامه تحقیقات هم بدون ملاحظه با “مسببان” برخورد خواهد کرد.
با وجود این، عربستان هنوز مدارک و شواهدی که روایت این کشور از واقعه را ثابت کند ارائه نکرده است.
با پذیرش روی دادن این واقعه در داخل کنسولگری از سوی عربستان، خدیجه چنگیز، نامزد آقای خاشقجی خواستار بازگرداندن جسد او شده و در توییتر نوشته: “در فراق تو قلب خون می‌گرید و چشم گریان است. ما همه غمگینیم جمال عزیزم.”
اطلاعیه دادستانی عمومی عربستان روز جمعه پس از آن منتشر شده که کارآگاهان جنایی ترکیه در چند روز گذشته از ساختمان کنسولگری و محل اقامت سرکنسول عربستان در استانبول بازرسی کردند.
یک مقام ناشناس عربستانی به خبرگزاری رویترز گفته جسد آقای خاشقجی در همان ترکیه به “مستشاران محلی” تحویل داده شده تا “آن را امحاء” کنند.
حاکمان سعودی اکنون امیدوارند که پذیرش با تأخیر مرگ خاشقجی در داخل کنسولگری به همراه اخراج کردن و بازداشت چند نفر، روزنه‌ای برای نجات آنها از فشارها باز کند. اما چنین نخواهد شد.
باید توجه داشت که اگر فشار مداوم بین المللی نبود حکومت عربستان هرگز به قتل خاشقجی اعتراف نمی کرد چرا که در دو هفته گذشته عربستان هرگونه اطلاع از سرنوشت خاشقجی را قویا تکذیب می‌کرد.
آن انکار و این اقرار نشان دهنده دخالت حکومت عربستان و شخص بن سلمان در ناپدید شدن جمال خاشقجی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *