• انتشار: 17 جولای 2019
  • ساعت: 12:22
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 36012
پرینت
وزیر خارجه پاکستان:

همسویی پاکستان با امریکا امیدها به صلح در افغانستان را افزایش داده است

شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان می‌گوید که همسویی برنامه‌های پاکستان و امریکا در مورد افغانستان، امیدواری را برای حل و فصل خشونت‌ها در افغانستان به وجود آورده است.

آقای قریشی در آستانه سفر عمران خان نخست وزیر پاکستان به امریکا گفت تلاش اسلام‌آباد برای زمینه‌سازی گفتگوها میان طالبان و امریکا، منجر به بهبود روابط میان امریکا و پاکستان شده است.

قرار است در اواخر ماه جاری میلادی، عمران خان به واشنگتن سفر و با دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا دیدار کند.

آقای قریشی گفت در سفر عمران خان به امریکا، روی روابط عمومی دو کشور گفتگو صورت خواهد گرفت، اما تاکید کرد که موضوع مذاکرات صلح با طالبان، از مسایل عمده در این گفتگوها خواهد بود.

او گفت: “پاکستان از تصمیم رییس جمهور ترامپ برای دنبال کردن راه حل سیاسی برای افغانستان استقبال کرده است؛ چیزی که در حقیقت از زمان طولانی به این طرف، موضع پاکستان نیز بوده است.”

آقای قریشی تاکید کرد تلاش‌های پاکستان برای زمینه‌سازی گفتگوها میان امریکا و طالبان، “با نیت خوب” صورت گرفته و به آن به عنوان “مسوولیت مشترک” برای تقویت صلح و امنیت در منطقه نگاه می‌کند.

وزیر خارجه پاکستان گفت: “هم‌گرایی پالیسی‌های پاکستان و امریکا در مورد افغانستان، امیدواری را برای حل و فصل منازعه افغانستان به وجود آورده است.”

پاکستان ظرف ماه‌های اخیر، در چندین مورد تلاش کرده است نقش خود را در گفتگوهای امریکا و طالبان برجسته کند.

از جمله، مقامات در پاکستان ملا عبدالغنی برادر، از فرماندهان ارشد طالبان را اخیرا از زندان آزاد کردند و او بلافاصله به عنوان رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر تعیین شد.

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان پیش از این گفته بود رهایی ملا برادر از زندانی در پاکستان، به درخواست او صورت گرفته است.

اما حکومت افغانستان و بسیاری از آگاهان امور سیاسی بر این باورند که پاکستان در روند صلح افغانستان صادق نیست و تاهنوز علیه پناهگاه‌های امن تروریستان در خاک خود اقدامی نکرده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *