• انتشار: ۲۹ قوس ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۶:۳۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 5283
پرینت
سازمان ملل:

هفت میلیون تن در افغانستان نیازمند کمک های بشر دوستانه است

صندوق جمعیت سازمان ملل متحد با همکاری دولت گزارشی را منتشر کرده است که بر اثر حوادث طبیعی و غیر طبیعی بیش از ۷ میلیون متضرر شده اند و تن نیازمند کمک های بشر دوستانه است.

 

در گزارش ذکر شده است که از تعداد انسان، ۳٫۴ میلیون نفر به برنامه های نجات بخش نیازمند هستند.

همچنین در این گزارش امده است، که هر سال یک میلیون افغان به دلیل حوادث طبیعی وناامنی ها از کشور و خانه هایشان بیجا می شوند که ۲۴۰ هزار تن آنان را زنان و دختران تشکیل می دهد.

صندوق جمعیت سازمان ملل هشدار می دهد که در سال ۲۰۱۶ میزان بیجا شدگان افغانستان بر اثر جنگ و ناامنی ها افزایش چشمگیری خواهد یافت.

یافته های صندوق جمعیت سازمان ملل نشان می دهد که ۸۰۵۴۰۰ تن در افغانستان، از ۲۰۱۴ بدین سو متاثر از خشونت برخاسته از جنگ بوده اند که ۶۴۳ هزار بی جا شده بر اثر منازعه و حوادث طبیعی را نیز شامل می شود و از این میان ۴۸ درصد آنرا زنان شکل میدهد.

وید فرد اوچان مسوول سازمان برنامه نفوس ملل متحد برای افغانستان گفت که حوادث طبیعی سالانه در جهان و افغانستان افزایش می یابد و بودجه برای بیجا شده ها کم است که این یک چالش بزرگ است برای افرادی که از منازل شان بیجا می شوند.

وی گفت که درحال حاضر ۵۹ میلیون انسان به سبب خشونت ها از منازل شان بیجا شده اند واین ارقام نسبت به چهار دهه ی قبل ۶۰ درصد افزایش را در سطح بیجا شده ها نشان می دهد.

او با اشاره به این که زنان و دختران نسبت به مردان از بجاشدن رنج می برند افزود: ” از میان بیش از ۵۰۰ صد هزار آسیب دیده از حوادث طبیعی و ناامنی ۳۰۰ هزار آن بر اثر منازعه آسیب هستند که ۲۵۰ هزار آن را زنان شامل می شوند که دولت افغانستان باید رسیدگی به این معضل را در اولویت کاری اش قرار بدهد”.

آقای اوچان تصریح کرد: ” تنها در سال ۲۰۱۵ در افغانستان ۱۳۷ هزار تن بی جا شده اند که بر اثر جنگ بوده و پیش بینی ما این است که در سال ۲۰۱۶ این رقم بر اثر جنگ به ۲۵۰ هزار بی جا شده خواهد رسید”.

در گزارش صندوق جمعیت سازمان ملل آمده است که از ۲۸ سپتامبر تا ۱۲ اکتوبر امسال ۸۴۸ شهروند بر اثر جنگ ها متضرر شدند که ۱۲۲ تن ان را زنان و ۱۶۲ تن دیگر را کودکان تشکیل می دهد که از ۱۳ تا بیش از ۱۵ هزار خانواده بر این ولایت بر اثر جنگ بیجا شدند.

یافته های این گزارش نشان میدهد که  سالانه حدود ۱۰۰ میلیون تن در جهان به دلیل عوامل مختلف به خصوص حوادث طبیعی و جنگ از خانه هایشان بیجا می شوند که حدود ۲۶ میلیون تن آنها را زنان تشکیل می دهند.

مسوولین وزارت اقتصاد افغانستان از نشر این گزارش استقبال نمودند.

عبدالستار مراد وزیر اقتصاد این کشور می گوید نشر این گزارش؛ کمک می کند تا آنها مطابق به آن برنامه های کمک رسانی را به بیجا شده های داخلی تنظیم نمایند که درکدام بخش هانیازی بیشتر به کمک وجود دارد.

این وزارت به دولت پیشنهاد می کند که حوادث طبیعی یکی از چالشهای عمده است و دولت برای کمک رسانی به متضررین باید بودجه بیشتری دراین بخش درنظر بگیرد.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *