• انتشار: 8 ژانویه 2019
  • ساعت: 13:48
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 31474
پرینت

هشدار پاپ فرانسیس در باره خطر جنگ جهانی سوم

پاپ فرانسیس رهبر مسیحیان کاتولیک در جمع سفیران خارجی مقیم واتیکان نسبت به خطر یک جانبه گرایی و وقوع جنگ جهانی سوم هشدار داد.

به گزارش رها، پاپ فرانسیس رهبر کاتولیکها عصر دوشنبه در دیدار با سفرای خارجی در واتیکان به مناسبت آغاز سال نو میلادی – با اشاره به افزایش ناآرامی ها در مناطق مختلف جهان، اظهار داشت با رشد یکجانبه گرایی چند جانبه گرایی در خطر واقعی قرار گرفته ادامه این روند، جهان را در آستانه جنگ جهانی سوم قرار خواهد داد و افزود که منافع شمار اندکی به ضرر خیلی ها رشد می کند و خاطرات آنچه در آستانه جنگ جهانی اول رخ داد نیز در حال فراموشی است.

پاپ با بیان اینکه باید اراده برای گفتگوی آرام و سازنده میان دولت ها تقویت شود- گفت: با این حال تمایلات ملی گرایانه کار سازمان های بین المللی را به خطر انداخته است.

رهبر مذهبی کاتولیک هاگفت: اراده خوب و حسن نیت مخاطبان، آمادگی برای گفتگویی عادلانه و صادقانه و اراده پذیرش مصالحه های اجتناب ناپذیر که از دیدار میان طرفین بوجود می آید، مقدمه اجتناب ناپذیر برای موفقیت دیپلماسی چند جانبه گرا است و در جایی که حتی یکی از این عناصر وجود نداشته باشد، راه حل های یکجانبه گرا و ستم قوی تر نسبت به ضعیف تر بوجود می آید.

پاپ افزود: مهم است که اکنون اراده برای گفتگویی آرام و سازنده میان دولت ها وجود داشته باشد، با اینکه روشن است که جامعه بین المللی و سیستم چندجانبه گرا در حال پیمودن لحظه ای دشوار می باشد و تمایلات ملی گرایانه کار سازمان های بین المللی را به خطر می اندازد.

وی تأکید کرد: بخشی از این مشکلات بخاطر ناتوانی سیستم چندجانبه گرا برای عرضه کردن راه حل های مؤثر برای شرایط مختلفی که از مدت ها بدون حل مانده است و بخشی نیز نتیجه تحولات سیاست های ملی است که همواره محبوبیت های فوری و فرقه ای دارد.

پاپ سپس به مسابقه تسلیحاتی اشاره کرد و افزود: متاسفانه بازار اسلحه نه تنها متوقف نشده است بلکه همواره میل به مسلح شدن میان افراد و کشورها بیشتر شده است. امید به خلع سلاح هسته ای که در دهه های گذشته به صورت گسترده ای وجود داشت و تا حدی نیز دنبال شد، اکنون جای خود را به تحقیقات برای سلاح های جدید، مدرن و مخرب داده است.

رهبر مذهبی کاتولیک ها در جمع سفرای خارجی در واتیکان همچنین به موضوع پناهجویان اشاره کرد و یادآور نتیجه مایوس کننده ‘پیمان جهانی’ ماه گذشته در مراکش شد، پیمانی که خیلی از دولت ها از جمله ایتالیا آن را امضا نکردند.

پاپ خواستار تدابیری برای ادغام پناهجویان در کشورهای مورد پذیرش شد و گفت: باید اقدامی کرد تا این افراد مجبور به ترک خانواده و کشورشان نشوند و یا بتوانند با امنیت و با احترام کامل به کرامت و حقوق بشر به وطن خود بازگردند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *