• انتشار: ۳ عقرب ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۵:۰۱
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 30031
پرینت

هشدار شدید اللحن پوتین به کشورهای اروپایی

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به کشورهای اروپایی هشدار داد که اگر موشک های جدید اتمی آمریکا در این کشورها مستقر شود، با واکنش شدید روسیه مواجه خواهد شد.

به گزارش رها، رئیس جمهور روسیه به کشورهای اروپایی هشدار داده و گفت هر کشور اروپایی که میزبان سیستم های موشکی آمریکا باشد در معرض خطر حملات روسیه خواهد بود. این هشدار به دنبال تصمیم امریکا به خروج از پیمان کنترل تسلیحاتی مطرح شد.
رئیس جمهور روسیه گفت که برچیدن یک سیستم جهانی کنترل تسلیحاتی “خیلی خطرناک” است و افزود: “نتیجه آن چیزی جز مسابقه تسلیحاتی نخواهد بود.”
او گفت که واکنش روسیه “خیلی سریع و موثر” خواهد بود.
او که بعد از دیدار با جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا در یک کنفرانس خبری گفت: “اگر آمریکا در نهایت از پیمان آی ان اف خارج شود، مهم ترین سوال این است که با موشک هایی که دوباره ظاهر خواهد شد چه خواهد کرد.”؟
او افزود: “اگر اینها به اروپا ارسال شود، در آن صورت ما مجبوریم واکنش مشابهی نشان دهیم، و کشورهای اروپایی که استقرار موشک ها را در خاک خود قبول می کنند باید بفهمند که خاک خود را در معرض تهدید حملات تلافی جویانه روسیه قرار می دهند.”
پیمان “آی ان اف” که در سال ۱۹۸۷ میان آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی امضا شد ساخت و گسترش همه موشک های اتمی و غیراتمی کوتاه و میان برد – به جز موشک های دریایی – را منع می کند.
برای همین است که تهدید دونالد ترامپ به خروج از آن باعث این نگرانی شده که فروپاشی پیمان ممکن است به معنی استقرار موشک های تازه در اروپا باشد.
زیرا جایی که آمریکا و روسیه ممکن است علیه هم از این سلاح ها استفاده کنند اروپاست.
ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در واکنش به سخنان رئیس جمهور روسیه گفت: ناتو به دنبال رویارویی با کسی نیست اما آماده است از خود و همه متحدانش در برابر تهدیدها دفاع کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *