• انتشار: ۱۲ میزان ۱۳۹۷
  • ساعت: ۰۲:۰۲
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 29610
پرینت

هشدار دیده بان حقوق بشر در مورد خصوصی سازی جنگ در افغانستان

سازمان دیده بان حقوق بشر هشدار داد که خصوصی‌سازی جنگ در افغانستان مردم غیرنظامی را در معرض خطر بیشتر قرار می‌دهد.

اریک پرنس، بنیانگذار شرکت امنیتی بلک‌واتر که رابطۀ نزدیک با دونالد ترامپ دارد، در تلاش برای متقاعد کردن رئیس‌جمهوری آمریکاست تا جنگ افغانستان به شرکت امنیتی خصوصی او واگذار شود.

در تازه‌ترین گزارش، دیده بان حقوق بشر از دولت‌های آمریکا و افغانستان خواسته است تا مانع طرح‌هایی شوند که نقض حقوق افراد غیرنظامی را شدت می‌بخشد و به نظام قضایی شکننده کنونی افغانستان آسیب می‌زند.

اریک پرنس که خواهرش، بتسی دواس وزیر کنونی آموزش در آمریکا است، در چند ماه گذشته تلاش داشته دولت دونالد ترامپ را قانع بسازد تا اداره جنگ آمریکا در افغانستان را به نظامیان قراردادی بسپارد.

آقای پرنس گفته است که دونالد ترامپ و مردم آمریکا از جنگ طولانی افغانستان خسته‌اند و بر اساس طرح او، نیروی شبه نظامی شرکت خصوصی جایگزین نیروهای کنونی آمریکایی و ناتو در افغانستان می‌شوند.

اخیرا اریک پرنس در مصاحبه با تلوزیون خصوصی طلوع در کابل از تلاش‎هایش برای واگذاری جنگ افغانستان به شرکت‌ امنیتی خصوصی خودش دفاع کرده بود. او به مخاطبان افغان اطمینان داد در صورتی‌که طرحش پذیرفته شود با به‌کارگیری مربیان نظامی قراردادی تنها در مدت “شش ماه” به جنگ در افغانستان پایان می بخشد.

بحث خصوصی‌سازی جنگ در افغانستان با مخالفت شدید جناح‌های مختلف سیاسی در کابل مواجه شده است. و فعالان اجتماعی و سازمان‌های مدنی در مورد پیامدهای خصوصی‌سازی امنیت افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، نیز دو روز پیش با ابراز مخالفت با این طرح، در واکنش به تلاش‌های اریک پرنس گفت: “کاری که مردم افغانستان می‌توانند انجام دهند هیچ مسیونری خارجی انجام داده نمی‌تواند و به هیچ مسیونری خارجی هم اجازه داده نخواهد شد”.

دفتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی نیز طرح آقای پرنس را برای افغانستان نا مناسب و غیرعملی دانسته است.

حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین نیز واگذاری جنگ افغانستان به شرکت‌های خصوصی را “نقض حاکمیت و قانون اساسی” افغانستان خوانده بود.

در ماه جاری جنگ طولانی افغانستان وارد هفده‌مین سال می‌شود. اداره ترامپ درصدد یافتن راه‌حل‌ برای پایان دادن به جنگ افغانستان برآمده است که طولانی‌ترین جنگ تاریخ آمریکا نامیده شده است.

در حالی که افزایش بی‌سابقه قربانیان غیرنظامی دراین جنگ به نحو نگران‌کننده افزایش یافته است، دیدبان حقوق بشر می‎گوید که در این جنگ طولانی تمامی طرف‌های درگیر مرتکب جنایات جنگی و نقض حقوق بشر شده‌اند و خصوصی‌سازی جنگ، نقض حقوق بشر را وخیم‌تر می‌سازد.

شرکت آقای پرنس که به نام بلک‎واتر یاد می‌شود، بخش عمده قراردادهای نیروهای آمریکایی در افغانستان را از سال ۲۰۰۱ تاکنون برعهده داشته است. او شرکت خصوصی امنیتی بلک‌واتر را در ١٩٩٧ تأسیس کرد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *