• انتشار: 14 جولای 2015
  • ساعت: 17:16
  • سرویس: مصاحبه و گزارش
  • کدخبر: 1010
پرینت

هزینه جنگ افغانستان برای آمریکا ۴ میلیون دالر در ساعت است

اطلاعات تازه نشان می دهد که گرچه ایالات متحده در حال خروج سربازان خود از افغانستان است، اما هزینه جنگ در این کشور برای ایالات متحده آمریکا تقریبا چهار میلیون دالر در ساعت می باشد.

به گزارش خبرگزاری رها به نقل از وال استریست جورنال؛ به باور آگاهان، با وجود این هزینه سنگین، مقامات دو کشور بر این باور هستند که تنها راه خاتمه جنگ در این کشور، از راه مذاکره و گفتگو می باشد.

بر اساس تحقیقی که توسط تیم “پروژه اولویت های ملی” ایالات متحده انجام شده، از زمان شروع جنگ افغانستان توسط دولت جرج دبلیو بوش در سال ۲۰۰۱، ایالات متحده تاکنون هفتصد میلیارد دالر در جنگ افغانستان هزینه کرده است.

بودجه اولیه برای سال های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲ تقریبا چیزی بیش از بیست میلیارد دالر تعیین شده بود که این رقم در سال های سوم و چهارم به بیش از چهارده میلیارد دالر کاهش یافت، زیرا ایالات متحده درگیر اداره جنگ در عراق نیز شده بود.

از این رو هزینه اداره جنگ در افغانستان برای ایالات متحده در سال های بعد از آن کمتر از هزینه اداره جنگ در عراق بود، اما در اوایل سال ۲۰۱۰ این هزینه به ناگاه افزایش چشمگیری به خود گرفت و به رقم ۱۰۰ میلیارد دالر در سال رسید. در حالیکه هزینه جنگ در عراق کاهش یافته بود.

گفتنی است که رقم ۱۰۰ میلیارد دالر تا سال ۲۰۱۳ ادامه یافت، سپس در سال ۲۰۱۴ این هزینه به ۱۰ میلیارد دالر در سال کاهش یافت.

هم اکنون بودجه اداره جنگ در افغانستان برای ایالات متحده در سال ۲۰۱۵ سی و پنج میلیارد دالر می باشد.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، هزینه اعزام یک سرباز امریکایی به افغانستان هم اکنون حدود یک میلیون دالر در سال است که این رقم پیش از این توسط محققان کنگره ایالات متحده در سال ۲۰۰۶، سیصد و نود هزار دالر تخمین زده شده بود.

با وجود تمامی جزئیات ارائه شده در هزینه های جنگ ایالات متحده در افغانستان، کارشناسان مسایل نظامی معتقدند که ۷۰۰ میلیارد دالر باز هم رقم واقعی هزینه این جنگ را نشان نمی دهد، زیرا مسائل دیگری از جمله درمان و مراقبت های پزشکی برای سربازان زخمی و یا هزینه بازنشستگان جنگ در نظر گرفته نشده است.

همچنین در این رقم ارائه شده، سود حاصله از بدهکاری های دولت به ملت آمریکا هم در نظر گرفته نشده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *