• انتشار: 4 فوریه 2018
  • ساعت: 09:07
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 26100
پرینت

هزاران طالب نیمه وقت وجود دارد/ آمریکا اطلاع دقیق از شمار جنگجویان ندارد

یک مقام آمریکایی گفته است که فرماندهی نظامی ایالات متحده و متحدینش در افغانستان هیچ اطلاع درستی از شمار جنگجویان طالبان ندارد.

با وجود گزارش های تازه از سوی منابع مختلف در خصوص افزایش مانوور گروه طالبان و قدرت این گروه، یک مقام نظامی آمریکایی در گفتگو با دیلی کالر گفته است که ایالات متحده و متحدینش در افغانستان هیچ اطلاع درستی از شمار جنگجویان طالبان ندارد.

هفته گذشته شبکه ان بی سی در گزارشی نوشت که گروه طالبان از سال ۲۰۱۴ تاکنون نفوذ خود را افزایش داده اند و شمار جنگجویان این گروه از ۲۰ هزار تن به حدود ۶۰ هزار تن در سراسر کشور رسیده است.

اما زمانی که از «توماس گریسبک» سخنگوی نظامیان آمریکایی در این خصوص پرسیده شد، او گفت که آمریکا و متحدینش در افغانستان چیزی در این باره نمی دانند.

گریسبک گفت: «هیچ شمار درست و دقیقی در خصوص جنگجویان طالبان وجود ندارد. آنها (طالبان) توانایی سازماندهی مجدد خود در امتداد خط مرزی افغانستان و پاکستان دارند. همچنین هزاران جنگجوی طالب نیمه وقت نیز وجود دارند؛ که هیچ ردگیری رسمی و مکانیزم سرشماری در این خصوص نیست.»

اما آقای گریسبک در ادامه تصوری خوش بینانه ای ارائه کرد و افزود: «طالبان در تمامی اهداف مد نظرشان در سال ۲۰۱۷ ناکام ماندند؛ این گروه همچنین پس از کمپاین گسترده نیروهای امنیتی افغانستان و نیروهای ائتلاف مجبور شدند موضع دفاعی به خود بگیرند.

این گفته ها در حالی از سوی سخنگوی نظامیان آمریکایی در افغانستان مطرح می گردد که اداره آمریکایی نظارت از روند بازسازی افغانستان یا «سیگار» در تازه ترین گزارش خود نوشته است که گروه طالبان از ماه فبروری سال گذشته تا ماه اگست سال گذشته تقریبا ۱۸ فیصد به اراضی تحت کنترل خودشان افزودند. آمریکا هم شمار سربازانش را در سال ۲۰۱۷ تقریبا به دو برابر افزایش داد و وعده سپرده که یک هزار سرباز دیگر را نیز در فصل بهار به افغانستان اعزام کند. با این وجود فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا می گوید که سال ۲۰۱۷ سالی بد برای گروه طالبان بوده است.

«کونه فالکنر» سخنگوی ماموریت آمریکا و ناتو در افغانستان می گوید: «طالبان در سال ۲۰۱۷ و در جریان عملیات منصوری شان نتوانستند به هیچ یک از اهداف شان برسند. بر علاوه اهداف غیرواقعی شان، آنها نتوانستند هیچ مرکز ولایت و یا حتی یک شهر را به تصرف خود بگیرند.»

پنتاگون در گزارشی در ماه جون سال گذشته نوشته بود که طالبان در سال ۲۰۱۷ با شبکه تروریستی حقانی مشتق شده است. «این دو گروه آنقدر در هم ترکیب شده اند که بسیاری از ناظران دیگر به این دو گروه به عنوان دو گروه مجزا نگاه نمی کنند، بلکه شاخه هایی متفاوت در داخل یک گروه دیده می شوند.»

تمامی گزارش های متفاوت از افزایش توان طالبان در سال ۲۰۱۷ در حالی منتشر می گردد، که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پس از روی کار آمدن صلاحیت بیشتری به نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان داد. براساس برخی گزارشها، نیروهای آمریکایی نیز تا سه برابر بر حملات هوایی شان علیه گروه طالبان و مواضع گروه داعش در افغانستان افزوده اند.

با این وجود و با وجود اینکه هم اکنون نظامیان آمریکایی دانش بهتری از نحوه فعالیت های نظامی و سیاسی طالبان دارند، هنوز آمار و تخمین درستی از قدرت این گروه ندارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *