• انتشار: 9 فوریه 2017
  • ساعت: 21:17
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 18609
پرینت
نیکلسون:

هزاران سرباز دیگر در افغانستان نیاز است/ مداخلات روسیه وضعیت را پیچیده تر می کند

فرمانده نیروهای آمریکایی و ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان گفته است که هزاران سرباز خارجی دیگر برای دست یابی به بخش مهمی از ماموریت نیروهای خارجی در افغانستان نیاز است، و اینکه مداخلات روسیه در افغانستان اوضاع را پیچیده تر می کند.

جنرال جان نیکلسون فرمانده ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان امروز (پنجشنبه) در کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا گفت که هزاران سرباز خارجی دیگر در افغانستان نیاز است تا به مهم ترین هدف ماموریت دست یافت.

آقای نیکلسون گرچه رقم دقیقی در خصوص سربازان اضافی ارائه نکرد، اما گفت که نیروهای بیشتری برای آموزش و مشاوره نیروهای امنیتی افغانستان مورد نیاز است، تا این نیروها بتوانند در آینده مستقل عملیات کنند.

نیکلسون گفت که این نیروهای اضافی می تواند از آمریکا و یا هر کشور دیگری که بخشی از ماموریت حمایت قاطع ناتو به رهبری آمریکا است، باشند.

او همچنین گفت که موضوع سربازان بیشتر در افغانستان را پیش از این با جنرال جیمز ماتیس وزیر دفاع و جنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا مطرح کرده است.

لازم به ذکر است که در حال حاضر ۸۴۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان حضور دارند که مصروف اجرای عملیات های ضد تروریستی و آموزش نیروهای امنیتی افغانستان می باشند.

جنرال جان نیکلسون همچنین گفت که مداخلات روسیه در افغانستان مشکل ساز است.

به گفته وی، مسکو با ادعای اینکه طالبان در حال مبارزه علیه تروریستان اسلام گری افراطی است به طور علنی به آنها وجاهت قانونی می دهد.

او گفت “این روایتی کذب است.”

نیکلسون افزود که نیروهای امنیتی افغانستان شمار موفق شده اند شمار جنگجویان گروه داعش را به نصف برسانند و مناطق تحت کنترل افراطی ها را نیز به دو سوم کاهش دهند.

او علاوه کرد که روسیه اخیرا برخی از اعضای طالبان را برای گفتگو در خصوص آینده افغانستان به مسکو دعوت کرده است، اما هیچ نماینده ای از دولت افغانستان در جلسات آنها حضور نداشته است. همچنین نمایندگانی از کشورهای چین، پاکستان و دیگر کشورهای منطقه ای نیز در این جلسات حضور داشتند.

نیکلسون تاکید کرد “هر گونه صلح و پروسه آشتی باید به رهبری افغانستان باشد.”

او با بیان اینکه وضعیت امنیتی در افغانستان به بن بست رسیده است، گفت که بزرگترین ضعف نیروهای امنیتی افغانستان، ضعف در سطح رهبری آنهاست.

او گفت که پست های ارشد در درون ارتش و پلیس افغانستان از طریق شایستگی اعطا نمی شود، بلکه براساس روابط اهدا می گردند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *