• انتشار: 11 اکتبر 2016
  • ساعت: 14:20
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 14219
پرینت

هر هفت ثانیه، یک دختر زیر ۱۵ سال مجبور به ازدواج می شود

سازمان نجات کودکان در گزارشی امروز (سه شنبه) نوشته است که هر هفت ثانیه، یک دختر زیر ۱۵ سال در دنیا مجبور به ازدواج می شود.

براساس گزارشی تازه از سوی «سازمان نجات کودکان»، هم اکنون در حدود ۷۰۰ میلیون دختر زیر سن ۱۸ سال در دنیا مجبور به ازدواج می شود.

سازمان نجات کودکان در گزارشی به مناسبت «روز جهانی کودکان دختر» (۱۱ اکتبر، ۲۰ میزان) گفت در هر هفت ثانیه، یک دختر زیر سن ۱۵ سال مجبور به ازدواج می شود، و بسیاری دیگر در سن ۱۰ سال مجبور به ازدواج می گردند.

سازمان نجات کودکان با استفاده از آمارهای ارائه شده توسط «صندوق کودکان سازمان ملل متحد» (یونیسف) همچنین می گوید براساس مطالعات انجام شده، تا سال ۲۰۵۰، بیش از ۱٫۲ میلیارد کودک دختر مجبور به ازدواج می شوند.

این گزارش که با نام “همه اخرین دختران” منتشر شده، می نویسد ازدواج زودهنگام دختران غالبا حق تحصیل، حق کار را از این دختران می گیرد و معمولا سبب ادامه چرخه فقر می شود.

سوسانا کروگر رئیس سازمان نجات کودکان در آلمان گفت “ازدواج زودهنگام سبب آغاز چرخه ای از زیان ها می شود که معمولا حقوق اساسی دختران کودک را نادیده می گیرد. این حقوق اساسی دختران شامل حق تحصیل، پیشرفت و یا حتی کودک بودن می شود.”

لازم به ذکر است که این سازمان وضعیت ازدواج زودهنگام دختران را در ۱۴۴ کشور مورد مطالعه قرار داد که افغانستان از این میان، رتبه ۱۲۱ را به خود اختصاص داد.

براساس این مطالعه، پاکستان در جایگاه ۸۸، ایران در جایگاه ۷۰، آذربایجان در رتبه ۶۹، قیرقیزستان ۵۹ و تاجیکستان در رتبه پنجاه و هفتم این جدول قرار گرفتند.

در همین حال، کشورهای صربستان با جایگاه ۲۰، بلاروس در جایگاه ۲۴ ، مقدوینه در مکان ۲۸ و قزاقستان با رتبه ۳۰ در لیست بالای این جدول جای گرفتند.

کشورهای حوزه زیرصحرایی آفریقا (ساب صحاران) بدترین آمار را به خود اختصاص داده بودند.

همچنین کشورهای آمریکا و انگلیس رقم بسیار بالایی در حاملگی های زیر سن داشتند، و به نظر می رسید که ازدواج زیر سن در آلمان، نسبتا معمولی و مرسوم است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *