• انتشار: ۱۵ اسد ۱۳۹۶
  • ساعت: ۰۹:۳۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 23318
پرینت

هر دو ساعت یک زن باردار در کشور جان می دهد

انستیتوت طبی فرانسه برای مادران و کودکان در مورد “زندگی سالم و ارتقاء رفاه” هفتمین کنفرانس سالانه علمی و بین المللی اش را برگزار کرد.

در این نشست علمی، روی موضوعات مختلف صحی و راه حل های بیرون رفت از چالش هایی که فراروی زنان و کودکان است گفتگو صورت گرفت.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت کشور در این نشست که روز شنبه ۱۴ اسد برگزار شده بود، گفت که خدمات صحی با کیفیت برای همه ما در بعضی حالات حیاتی است.

آقای فیروز افزود که هدف شماره ۳ اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد (SDG 3) نیز زندگی سالم و ارتقا رفاه است و برگزاری همچو کنفرانس های علمی به ما کمک می کند تا ساحاتی که کمتر به آن توجه صورت گرفته است را شناسایی کنیم.

وزیر صحت علاوه کرد، ما امیدواریم که با همکاران خویش مانند شبکه انکشافی آغاخان و دولت فرانسه بتوانیم راه حل های مناسب را برای حل این مشکلات روی دست بگیریم.

بر اساس گزارش سازمان جهانی صحت، ۹۷ طفل از ۱۰۰۰ طفل در سن کمتر از ۵ سالگی می میرد و هر دو ساعت یک زن بنا بر مشکلات حاملگی جان خود را از دست می دهد.

وزیر صحت نیز در این نشست گفت که تحقیقی که در سال ٢٠١۶ میلادى انجام شده نشان می دهد که از هر ۱۰۰ هزار مادر هنگام زایمان، ٧٠٠ تن آنان جان می دهند.

امراض انتانی، زایمان، شرایط صحی نوزاد و سوء تغذیه بیش از ۵۰٪ از میزان مرگ و میرها و معلولیت ها را در کشور شامل می شود.

وزیر صحت همچنین در حاشیه این نشست به رسانه ها اما گفت که وضعیت صحی در برخی ساحات افغانستان نسبت به گذشته ها بهبود یافته؛ ولی هنوز هم ۴٠ درصد مردم به خدمات صحی دسترسی ندارند.

وی همچنین افزود که ۴٠ درصد مردم افغانستان از سوء تغذی مزمن رنج می برند و این امر سبب می شود که مادران اولاد سالم به دنیا نیاورند.

وزیر صحت تصریح کرد: «حتى در پنجاه درصد ولسوالى هاى ما دسترسى محدود شده، با وجودى که خدمات موجود است با وجودى که مراکز صحى فعال است؛ اما در ولسوالى هایى که ناامنى است، به او حدى که خدمات به کیفیتش و با توجه انجام شود، نمى شود که خودش یک پرابلم/مشکل است.»

گفتنی است که در این نشست یک روزه که در انستیتیوت طبى فرانسه براى اطفال و مادران، در کابل تدویر یافته بود ٣٠٠ متخصص صحى، مقام هاى حکومتی، نمایندگان کشورهاى کانادا و فرانسه، موسسات غیردولتى ملى و بین المللى و بنیاد آقاخان شرکت کرده بودند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *