• انتشار: 6 آگوست 2019
  • ساعت: 18:08
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 36601
پرینت
واکنش مجلس سنا به نتیجه مذاکرات صلح اخیر امریکا و طالبان

هرگونه توافق بدون حضور دولت افغانستان بحران ساز است

مجلس سنا در واکنش به نتایج توافق احتمالی نشست قطر می‌گوید هرگونه توافق امریکا و طالبان بدون حضور دولت افغانستان مورد قبول مردم افغانستان نیست و بحران‌زا خواهد بود.

اعضای مجلس سنا در نشست امروز سه‌شنبه (۱۵ اسد) این مجلس، از برآیند احتمالی توافق صلح امریکا و طالبان ابراز نگرانی کردند.

سناتوران تاکید کردند، هرگونه توافق صلح میان نمایندگان امریکا و گروه طالبان در مورد صلح افغانستان، نه تنها منجر به تامین صلح دایمی در افغانستان نمی‌شود، بلکه پیامدهای ناگواری نیز در قبال خواهد داشت.

فضل‌هادی مسلم یار رییس این مجلس نیز گفت دولت افغانستان در ۸ دور مذاکرات میان امریکا و طالبان، هیچ نقشی ندارد؛ بناً مردم افغانستان نسبت به نتایج این مذاکرات خوشبین نیست.

آقای مسلم یار افزود: “دولت امریکا باید بداند که مذاکرات صلح تا زمانیکه دولت افغانستان در آن نقشی نداشته باشد، نتیجه نمی‌دهد؛ بناً باید به مردم افغاسنتان اجازه داده شود تا در مورد مسایل ملی خود تصمیم بگیرند.”

او هشدار داد، در صورتیکه در روند صلح به دولت و مردم افغانستان اجازه تصمیم گیری داده نشود، هرگونه توافق صلح با طالبان بحران دیگر را در کشور در پی خواهد داشت.

این در حالی است که هشتمین دور مذاکرات صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر جریان دارد.
دو طرف مذاکره از حل اختلافات و رسیدن به یک توافق نهایی خبرداده‌اند.

زلمی خلیلزاد روز گذشته پس از پایان سومین روز مذاکره با نمایندگان طالبان، گفته که برای تضمین بین المللی از روند صلح افغانستان به دهلی نو سفر کرده است.

آقای خلیلزاد تاکید کرده که در این دور مذاکرات “پیشرفت عالی” صورت گرفته و اختلافات حل شده است.
همچنین، سفیر پاکستان در کابل گفته که توافقنامه نهایی میان نمایندگان امریکا و طالبان به تاریخ ۱۳ اگیست امضا خواهد شد.

از سویی‌هم، شماری دیگری از اعضای مجلس سنا با اشاره به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آینده می گویند که انتخابات باید در زمان معین آن برگزار شود. به گفته آنان، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نباید قربانی مذاکرات صلح شود.

سناتوران با اشاره بر اینکه صلح دایمی با عجله تامین نمی‌شود، تاکید کردند که برگزاری به موقع انتخابات، ثبات دایمی را در کشور تضمین خواهد کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *