• انتشار: ۲۶ دلو ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۴:۲۰
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 32348
پرینت

هرگونه تصمیم غیر از انتخابات بازگشت به عقب است.

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری گفته است که هرگونه بحث و تصمیم غیر از انتخابات بازگشت به عقب و نقطه صفر است.

به گزارش رها، سرور دانش که در مراسم گرامیداشت از ۲۶ دلو سالروز خروج ارتش سرخ شوروی سابق از افغانستان، امروز جمعه در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد گفته است که هرگونه تصمیم غیر از انتخابات بازگشت به نقطه صفر است لذا در مرحله تطبیق قانون جدید انتخاباتی همه باید همکاری کنند.

معاون دوم ریاست جمهوری در این مراسم گفت: عمده ترین درسی که از دوران جهاد می توان گرفت این است، ثابت شد که هر زمان متفق بودیم پیروز شدیم و هرگاه اختلاف داشتیم شکست خوردیم.

 به گفته دانش در آن زمان همه یک هدف واحد را دنبال می کردند و آن دفاع از ارزشهای ملی و تمامیت ارضی بود و مسئله قوم، نژاد هرگز مطرح نبود، اما در دوره بعد از پیروزی دچار اختلاف شدیم و هرگروه خود را حق و دیگران را باطل می پنداشتند و به همین دلیل ملت هم از سران مجاهدین متفر شدند.

او تأکید کرد که تاریخ به اشکال مختلف تکرار شدنی است و ما باید با احتیاط برخورد کنیم که بار دیگر گذشته تکرار نشود، امروز بیش از هر وقت دیگر باید در وحدت خود پایبند باشیم و به ثبات سیاسی افغانستان بیندیشیم و هر نوع حرکت غیر قانونی عامل فروپاشی نظام خواهد بود.

 به باور دانش دومین درس از دوره جهاد مقدس، دولت سازی و نظام سازی است این یک درس بزرگ برای همه ملت ها است، زیرا هر نوع حرکتی سیاسی زمانی که نتیجه آن دولت سازی نباشد به موفقیت نخواهد رسید. به همین دلیل در دوره پیروزی مجاهدین در یک دوره ده ساله حتی یک گام برای کامیابی برداشته نشد تنها دلیلش عدم دولت سازی بود که به دلائل مختلف سران مجاهدین یا فرصت پیدا نکردند و یا اینکه به دلیل خود خواهی ها و زیاده طلبیها اقدام هماهنگ نکردند.

دانش افزود: بعد از دوره طالبان فرصت میسر شد که به دولت سازی پرداخته شد که تدویر لویه جرگه از مهمترین اقداماتی بود که ماشین دموکراسی فعال شد و نتیجه آن است که امروز نزدیک به نه صد هزار کارمند ملکی و نظامی داریم. علاوه بر آن وحدت ملی را در دولت فراهم ساختیم و با تمام چالشها ۱۸ سال را به وحدت نسبی سپری کردیم.

به گفته آقای دانش سومین درس تاریخ جهاد مردم افغانستان، توجه ویژه به صلح است که در این اواخر شتاب بیشتر گرفته و به شدت مذاکرات جریان دارد. اما بعضی از نگرانی ها نیز اوج گرفته است، هرچند مردم نگران صلح نیستد بلکه همه می خواهند صلح پایدار بوجود بیاید و تمام طرفها باید به جاده صلح برگردند اما حفظ دست آوردها مهم است.

 او تأکید کرد: ما ضمن اینکه از هر نوع گفتگو استقبال می کنیم اما چند نکته کلیدی را باید در نظر گرفت و آن اینکه  هر نوع طرح صلح نباید بگونه ای مدیریت شود که ما به عقب برگردیم.

 او اضافه کرد: کسانیکه شعار دولت موقت را می دهند بدانند که با این طرح در حقیقت نظام سازی را از بین می برند زیرا این نظام بر اساس ارزشها و واقعیت های عینی جامعه و نیازهای مردم بوجود آمده است.

دانش تصریح کرد: گروه طالبان که نظام را آورده شده از غرب میدانند باید بدانند که خودشان دست نشانده بیگانگان اند و اساساً باید از اینها پرسیده شود که در قانون اساسی افغانستان چه چیز کمبود دارد تا افزوده شود.

وی تصریح کرد: شما مگر نمیدانید که این قانون بیش از یک سال وقت گرفت تا متن آن تهیه شده و در لویه جرگه با حضور بیش از پنجصد نماینده مردم به تصویب رسید البته هر قانون نیاز به تعدیل دارد اما باید از راه قانونی حل شود نه با چانه زنی ها و امتیاز طلبی های قشری و حزبی.

دانش اظهار داشت حمایت از نظام و قانون اساسی افغانستان شرط اساسی صلح پایدار است زیرا تمام قربانی ها طی ۱۸ سال برای دفاع از نظام موجود و قانون اساسی بوده است.

معاون دوم ریاست جمهوری در ادامه به چگونگی مذاکرات صلح اشاره کرد و گفت: امروز حکومت و اکثر قریب به اتفاق مردم افغانستان به این عقیده هستند که بدون حضور دولت هیچ مذاکره ای به فرجام نمی رسد و لذا تمام طرفها باید هیچ پروسه را منهای دولت تعقیب نکنند.

دانش از کارکردهای حکومت نیز دفاع کرد و گفت: ضمن احترام به حرکت های مدنی خود را مکلف میدانیم که در راستای خواست مردم تلاش کنیم.

وی به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۸ نیز اشاره کرد و گفت: مسئله انتخاباتی یک مسئله مهم و حیاتی و ضامن آینده با ثبات است و به همین دلیل حکومت دست به اصلاحات در این روند ملی زده است و در ضمن هرگونه تصمیم غیر از انتخابات بازگشت به نقطه صفر است لذا در مرحله تطبیق قانون جدید انتخاباتی همه باید همکاری کنند.

گفتنی است که حضرت عمر زاخیلوال سفیر پیشین افغانستان در اسلام آباد گفته بود که اگر حکومت موقت به صلح در افغانستان منجر شود از آن استقبال می کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *