• انتشار: ۲۲ دلو ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۳:۵۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 7162
پرینت

نی: عمده ترین چالش رادیوها اقتصادی و امنیتی است

نهاد حمایت کننده از رسانه های آزاد افغانستان (نی) در نظر سنجی تازه خود یافته است که مشکل های اقتصادی و امنیتی عمده ترین چالش فراروی رادیو های کشور است.

در این نظر سنجی ۷۵  درصد رادیوها مشکل اقتصادی را از عمده ترین چالش در فراروی کار رادیویی بر شمرده اند، در حالیکه نصف از رادیو ها مشکل امنیتی را عمده ترین مشکل خود خوانده اند.

صدیق الله توحیدی، رئیس دفتر نی، امروز پنجشنبه در یک نشست خبری گفت: علاوه بر مشکلات اقتصادی و امنیتی؛ نبود بانوان و کارمندان مسلکی چالشی است که در ردۀ سوم قرار گرفته و مشکل دسترسی به اطلاعات چالش چهارم از سوی مدیران رادیوهای کشور عنوان شده است.

آقای توحیدی افزود، اگر این روال ادامه پیدا کند، شاهد مسدود شدن اکثر رادیوهای کشور خواهیم بود.

رئیس دفتر نی از حکومت و نهادهای بین المللی خواست که برای جلوگیری از این بحران، رادیوها کمک مالی کنند تا بتوانند در آینده روی پای خود بایستند.

نی در این نظر سنجی از بین ۱۷۵ رادیو در سراسر کشور، ۱۲۰ رادیو را مورد بررسی خود قرار داده است.

نی؛ ازمجموع ۱۲۰ رادیوی که از آن ها سروی صورت گرفته، ۹۰ رادیوی آن مشکلات اقتصادی را عمده ترین چالش فراراه کار شان عنوان کرده اند، در حالیکه ۶۱ رادیو، مشکلات امنیتی را از جملۀ عمده ترین چالش های سر راه کار رادیو های شان دانسته اند.

چالش های رادیوهای افغانستان

به گفته مقام های دفتر نی، از ۲۶ رادیویی که در کابل نشرات دارد، ۸۴ درصد رادیو ها مشکل اقتصادی، ۸ درصد رادیوها مشکل امنیتی و ۸ درصد دیگر رادیوها مشکل وسایل تخنیکی را چالش های فراراه رادیوها عنوان کردند.

همچنین در مناطق مرکزی، با ۱۹ رادیو تماس گرفته اند که ۱۹ رادیو مشکل اقتصادی را برشمردند، در کنار آن ۵۲ درصد رادیوهای این زون مشکل امنیتی، ۲۶ درصد نبود کارمندان بانو در رادیوها و ۲۱ درصد مشکل دسترسی به اطلاعات را از چالش های دیگر یاد آور شدند.

دفتر نی در زون جنوب با ۱۲ رادیو مصاحبه کرده که همۀ این رادیو ها مشکل اقتصادی دارند؛ اما ۵۸ درصد مدیران رادیوهای این زون مشکل امنیتی، ۲۶ درصد رادیو ها نداشتن کارمندان مسلکی زن و ۱۶ درصد دیگر این رادیو ها دسترسی به اطلاعات را از چالش های عمده در برابر کار شان عنوان کرده اند.

در زون شمال نیز با ۳۰ رادیو تماس گرفته شده، همۀ رادیو ها مشکلات مالی و اقتصادی را از عمده ترین چالش ها برای شان خواندند. ۷۶ درصد همین رادیو ها مشکلات امنیتی، ۱۴ درصد نبود کارمندان بانو و مسلکی و ۱۰ درصد دیگر این رادیوها مشکل دسترسی به اطلاعات را مشکلات فراروی شان گفته اند.

در زون شرقی کشور ۸ رادیو در این نظرسنجی شرکت کرده اند، همۀ این رادیو ها مشکلات مالی و اقتصادی را چالش خواندند، نصف همین رادیو ها نبود کارمندان بانو و مسلکی را چالش دوم شان خوانده و نصف دیگر این رادیو ها نداشتن وسایل تخنیکی و دسترسی به اطلاعات را از چالش های دیگر شان عنوان کردند.

در زون غربی کشور نیز ۱۲ رادیو در این نظر سنجی شرکت کرده که همۀ این رادیو ها مشکل اقتصادی را چالش عمده گفته اند، نصف همین رادیو ها مشکل امنیتی را چالش دوم بعد از اقتصادی یاد آور شدند، در حالیکه نصف دیگر همین رادیو ها نبود کارمندان بانو و مسلکی و همچنان دسترسی به اطلاعات را چالش های دیگر برشمردند.

ولایت های ننگرهار، سمنگان، ارزگان، هرات، پروان غزنی، جوزجان، کندز، دایکندی، زابل، کندهار، هلمند، خوست، وردک، کنر نبود کارمندان مسلکی و کارمندان زن در رادیو های شان را چالش مهم می دانند که به باور شان رفع این نقیصه می تواند زمانبر و هزینه بردار باشد.

مسؤلان رادیو ها در این ولایات می گویند پس از گسترش نا امنی ها و تداوم جنگ بیشتر از خانم های که با آن ها کار می کردند و مسلکی بودند، از رسانه ها خدا حافظی کرده اند.

ولایت های کابل و شمال و شرق کشور از نبود برق هم شکایت دارند و می گویند در برخی از موارد پرداخت هزینه های برق از توان شان خارج است.

قابل ذکر است که ۱۷۵ رادیو در سراسر افغانستان فعالیت دارد که از این جمله ۷ رادیو بنابر مشکلات امنیتی و به دلیل کمبود منابع مالی از نشرات باز مانده اند.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *