• انتشار: ۱۲ اسد ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۴:۰۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 23223
پرینت

نی: مردم خواهان تعدیل کودهای جزای سایبری هستند/آزادی بیان در حال خفه شدن است

نی، حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان در نظر سنجی ایی که به تازگی انجام داده است، دریافته که بیشتر کاربران شبکه های اجتماعی خواهان تعدیل کودهای جزای سایبری هستند.

مجیب خلوتگر رئیس اجرایی نی امروز پنجشنبه در نشستی خبری در کابل گفت که برخی از کودهای جزای سایبری درست تعریف نشده و دارای ابهام است.

اقای خلوتگر اضافه کرد، در قانون جدید سابیری آمده است مثلا یک خانم اگر بدون چادر تصویر خود را در فیسبوک خود ذخیره کنند، مجرم است.

دفتر نی با ۱۰۳۶ تن از شهروندان کابلی در مورد کودهای جزایی سایبری مصاحبه کرده که به گفته مسئولان این نهاد، ۸۳ درصد مصاحبه شوندگان مخالف این کودها هستند.

رئیس اجرایی نی گفت: تنها ۱۷ درصد از مصاحبه کننده گان قانون جدید سابیری را قبول کرده اند.

چندی پیش دولت چندین کود جزایی را معرفی کرد که بچه بازی براساس قانون جدید جرم محسوب می شود.

دفتر نی در این نشست خبری همچنان گفت که دولت اخیرا فشار را بر رسانه ها بیشتر کرده است و یکی از سخنگویان امنیتی در شمال کشور را به دلیل اینکه رابطه نزدیک با خبرنگاران داشته بود از وظیفه اش برکنار کرده است.

مجیب خلوتگر می گوید که این عمل به  نحوی فشار بر رسانه ها حساب می شود.

به گفته رئیس اجرایی نی: چند روز قبل یک خبرنگار در ولایت زابل به دلیل پست های فیسبوکی به دادستانی خواسته شده است که این عمل نیز خلاف قانون آزادی بیان است.

رئیس اجرایی نی با ابراز نگرانی از این وضعیت گفت: ازسوی هم طالبان خبرنگاران را در ولایات هلمند و بغلان مورد تهدید قرار داده است و متهم کرده است که خبرهای ضد امارات اسلامی را به نشر می رسانند.

وی افزود:هر روز ساحه کاری برای خبرنگاران تنگ تر می شود.

خلوتگر خطاب به سران حکومت گفت: حکومت ملزم است که به اساس قانون، امنیت جانی خبرنگاران و شهروندان را تامین و تضمین کنند.

این نگرانیها درحال مطرح است که در سال ۲۰۱۶ میلادی نزدیک به دوصد چهل خبرنگار به نحوی از سوی نهاد های مختلف تهدید به مرگ شده بودند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *