• انتشار: 20 سپتامبر 2017
  • ساعت: 07:54
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 24373
پرینت

نی خواهان رسیدگی به پرونده خبرنگاران افغان در ترکیه شد

شماری از خبرنگاران افغان به دلیل بررسی نشدن پرونده های مهاجرت شان از سوی ادارۀ مهاجرت سازمان ملل متحد، در کشور ترکیه، دست به تحصن زده و خواهان رسیدگی به پرونده های شان شده اند.

این خبرنگاران از صبح روز دوشنبه ۲۷ سنبله برابر با ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۷، در برابر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان یا UNHCR واقع در شهر انقره مرکز ترکیه، تحصن شان را آغاز نموده و گفته اند تا زمانی‌که پرونده های مهاجرت آن ها از سوی این اداره بررسی و به خواسته های شان رسیدگی نشود، به تحصن شان ادامه می دهند.

خبرنگاران پناهجوی افغان در ترکیه می گویند؛ از زمانی ورود آن ها به ترکیه که حدود دو سال می شود، در حالت بلاتکلیفی به سر می برند و یگانه خواست آن ها از UNHCR رسیدگی به پرونده های مهاجرت آنهاست.

این خبرنگاران شامل گروهی از کارمندان رسانه یی افغانستان هستند که در طی دو سال اخیر به دلایل ناامنی، مشخص نبودن آیندۀ کشور و افزایش تهدیدهای امنیتی در افغانستان، سفر پر مشقت مهاجرت را به پیش گرفتند.

دفتر نی حمایت کنندۀ رسانه های آزاد افغانستان، از کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان UNHCR می خواهد تا به پرونده های این خبرنگاران رسیدگی کند و زمینۀ زندگی صلح آمیز و کار اطلاع رسانی را برای خبرنگاران پناهجوی افغانستانی فراهم سازد.

در چند سال اخیر، حدود ۵۰۰ خبرنگار و کارمند رسانه یی به دلیل شدت گرفتن ناامنی ها، نبود آیندۀ روشن و افزایش تهدیدها علیه خود و یا خانواده های شان، افغانستان را ترک و به کشور های دیگر پناه برده اند که از آن‌جمله ده ها خبرنگار و کارمند رسانه یی در کشور ترکیه به سر می برند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *