• انتشار: ۲۹ جوزا ۱۳۹۴
  • ساعت: ۰۰:۲۶
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 276
پرینت
دفتر بازسازی افغانستان:

نگرانی از هدر رفتن کمک‌های آمریکا به وزارت معارف

دفتر بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان، سیگار (SIGAR) از اداره توسعه بین‌المللی آمریکا (USAID) خواسته است تا در مورد درستی آماری که کمک‌های آمریکا به وزارت معارف متکی بر آن است، توضیح دهد.

اخیرا اسدالله حنیف بلخی، وزیر جدید معارف همراه با فریده مومند، وزیر تحصیلات عالی در این مورد در مجلس نمایندگان صحبت کردند.

آنها در این سخنرانی گفتند که مسئولان پیشین این وزارتخانه‌ در زمان دولت آقای کرزی، رئیس جمهوری پیشین, شمار مکاتب و معلمان را جعل کرده و در امتحانات ورود به دانشگاه اعمال نفوذ کرده اند.

جان ساپکو، سربازرس سیگار در نامه‌ای به اداره توسعه بین‌الملل آمریکا گفته است که بعد از اظهارات وزیران جدید کابینه افغانستان اداره توسعه بین‌الملل آمریکا توجه ویژه خود را بر اتهامات وارد شده متمرکز کند.

فاروق وردک، وزیر پیشین معارف، که ۷ سال در این سمت بوده است، اتهام‌های وارد شده از سوی وزیر جدید معارف را تکذیب می‌کند.

به گزارش رها به نقل از بی بی سی؛ آقای وردک امروز، پنج شنبه ۲۸ جوزا, گفت: “آماری را که در هفت سال به جامعه جهانی داده‌ام، تولید فکری خودم نبود. سیستمی وجود دارد که آمار از سوی مدیر مکتب گرفته می‌شود. تا به سطح والی و بعد به معینیت‌های وزارت و بعد به شخص خود وزیر می‌رسد.”

نظر به گفته‌های آقای وردک امکان جعل کردن آمار وجود ندارد. او می‌گوید وزیر جدید معارف باید برای اثبات ادعا‌هایش اسناد ارائه کند. وزیر پیشین معارف همچنین گفت که وزارت معارف نقش بسیار محدود و تعریف شده‌ای در روند امتحان ورودی دانشگاه‌ها دارد که امکان دستبرد در نتایج را به این وزارت نمی‌دهد.

اداره توسعه بین‌الملل آمریکا برای تعیین بودجه و کمک به روند آموزش و پرورش در افغانستان از آماری استفاده کرده که در سال‌های گذشته وزارت معارف تهیه می‌کرد.

در نامه آقای ساپکو آمده است که سیگار به درستی این آمار اطمینان ندارد.

وزرای جدید معارف و تحصیلات عالی گفته اند که در مناطق ناامن افغانستان مکاتب فعال نیستند و مسئولان قبلی “آمار را دستکاری کرده، پول اختلاس کرده اند و در امتحانات ورود به دانشگاه‌ها هم اعمال نفوذ” شده است.

فاروق وردک

فاروق وردک، اما می‌گوید: “هیچ مکتبی به شکل مستمر بسته نبود. مکاتب نصاب تعلیمی (برنامه درسی) خود را تکمیل کرده‌اند. حتی در روزهایی که جنگ میان دولت و نیروهای مخالف شدت می‌گرفت، ما راه‌های بدیل برای تعلیم و تربیت شاگردها داشتیم.”

در نامه سربازرس سیگار آمده است که اگر این اتهامات درست باشد آمریکا به مکاتبی پول داده که وجود ندارد و حقوق به معلمانی داده که درس نمی‌دهند.

آقای وردک ولی گفت: “بعد از سال ۲۰۰۷ همه معلمان ثبت نام شده اند. ۹۰ درصد آنها حساب بانکی دارند و از همه معلمان سالی دو بار امتحان گرفته می‌شد، در چنین حالتی امکان وجود معلمان خیالی ممکن نبود”.

پس از سقوط گروه‌ طالبان در سال ۲۰۰۱، اداره توسعه بین‌الملل آمریکا کمک‌ها و سرمایه‌گذاری‎های قابل ملاحظه‌ای را در بخش تعلیم و تربیت در افغانستان انجام داد.

در نامه جان ساپکو آمده که تنها از ماه می ۲۰۱۵ تا حالا ۷۶۹ میلیون دالر به بخش تعلیم و تربیت افغانستان کمک شده است.

نظر به آمار اداره توسعه بین‌المللی آمریکا در سال ۲۰۰۲ در افغانستان تقریبا ۹۰ هزار متعلم جدید در مکاتب افغانستان ثبت نام کرده بودند ولی شمار متعلمان مکاتب در سال ۲۰۱۳ نزدیک به ۸ میلیون می‌رسید.

تا حالا این اداره روند پیشرفت تعلیم و تربیت در فغانستان را از پروژه‌های بسیار موفق خود می‌دانست.

اما به گزارش‌های جدید از احتمال دستبرد در آمار مکاتب و معلمان و همچنین اعمال نفوذ مقام‌ها در امتحان ورودی دانشگاه، موفقیت واقعی این اداره در افغانستان زیر سوال رفته است.

سیگار گفته است که این نهاد همواره از پولی که برای بازسازی افغانستان هزینه می‌شود بازرسی می‌کند.

در عین حال سیگار، اداره توسعه بین‌الملل آمریکا را در خصوص اتهامات وارد شده به سیستم تعلیم و تربیت افغانستان مورد بازخواست قرار داده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *