• انتشار: ۲۰ سرطان ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۲:۲۶
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 10740
پرینت

نپال تیمی برای بررسی وضعیت امنیتی شهروندانش در افغانستان به کابل می فرستد

دولت نپال تصمیم گرفته است که یک تیم ارزیابی تشکیل داده و به افغانستان اعزام کند تا ریسک امنیتی که شهروندان مهاجر نپالی با آن مواجه هستند را بررسی کند.

دولت نپال پس از آن تصمیم به ایجاد این تیم گرفت که یک مهاجم انتحاری طالبان یک مینی بوی/کاستر حامل محافظان امنیتی سفارت کانادا را در کابل هدف قرار داد و ۱۳ محافظ نپالی را کشت.

دیپاک بوهارا وزیر کار کشور نپال دیروز به پارلمان این کشور خبر از ایجاد این تیم داده و گفته است که به زودی به کابل اعزام می شود.

وزیر کار این کشور گفت “پس از رویداد انتحاری در کابل، دولت شروع به صادر کردن جواز کار برای کسانی که در مناطق سبز (مناطقی که به لحاظ امنیتی خوب است) کار می کنند کرد. اما از آنجایی که سوال هایی مطرح شد که امنیت کسانی که حتی در مناطق سبز کار می کنند نیز در خطر است، ما برنامه داریم که طی ۸ تا ۱۰ روز آینده تیمی برای کشف حقایق به کابل اعزام کنیم.”

لازم به ذکر است که هم اکنون وضعیت امنیتی تقریبا ۲۰ هزار شهروند نپالی که در افغانستان کار می کنند به یک نگرانی برای دولت و مردم این کشور تبدیل شده است.
به گزارش مقامات این کشور، تاکنون تنها ۸۶۱۴ شهروند نپال جواز کار در افغانستان را دریافت کرده اند، و بسیاری دیگر از مراجع غیرقانونی وارد افغانستان شده و کار می کنند.

از سویی دیگر، تنها چند روز پس از رویداد حمله انتحاری به شهروندان نپالی در کابل، دولت نپال ممنوعیتی را برای شهروندان دیگرش که عازم افغانستان برای کار بودند اعمال کرد، و همچنین زمینه خروج شهروندان نپالی که تمایل به خارج شدن از افغانستان را داشتند فراهم کرد.

از آن زمان تاکنون، تنها ۵۰ شهروند این کشور که به عنوان محافظان امنیتی در افغانستان مشغول کار بودند به کشورشان بازگشته اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *