• انتشار: ۵ سنبله ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۷:۱۹
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 23840
پرینت

نور بر حکمتیار تاخت/ به همان غاری که بودی پس برو!!

عطا محمد نور، والی بلخ و رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی حمله‌ی شدید لفظی به گلبدین حکمتیار کرد و او را مزدور، قصاب کابل و به صورت تلویحی جاسوس خطاب کرد.

آقای نور امروز یک‌شنبه(۵ سنبله) که در مراسم حمایت مردم سمنگان از شورای ایتلاف نجات افغانستان صحبت می‌کرد خطاب به حکمتیار گفت که زندگی تو بر همگان هویدا است.

وی در ادامه به حکمتیار گفت که مزدور تو هستی، مگر کسی نمی داند که زیر سایه کی بودی و از کجا تمویل می شدی؟ در کجا پنهان بودی؟ خانواده‌ات کجا بود؟

این سخنان نور در حالی مطرح می شود که گلبدین حکمتیار اخیر چندین بار بر حزب جمعیت اسلامی تاخته است و احمدشاه مسعود را نیز مامور استخبارات پاکستان خوانده بود.

رئیس اجرایی حزب جمعیت در سخنرانی خود در سمنگان گفت که در دوران جهاد ۶۵ درصد حق تمام مجاهدان را گلبدین حکمت‌یار از پاکستانی‌ها و امریکایی‌ها می‌گرفت و جز جنگ داخلی وظیفۀ دیگر نداشت.

آقای همچنین نور خطاب به حکمتیار گفت “وقتی حکومت اسلامی به میان آمد، تو حکومت را یک روز هم آرام نماندی و راکت زده رفتی، در حالی که صدراعظم هم بودی.”

والی بلخ همچنین گفت که تو مشهور به قصاب کابل هستی، با کدام روی به کابل آمدی؟

او افزود:” تو که جهاد اعلام کرده بودی حالا ما چی رقم مسلمان خوب شدیم از نظر تو که جهاد علیه ما را پس گرفتی. بی‌شرمانه آمدی زیر بیرق همین نظام زندگی می‌کنی؟

نور به حکمت‌یار گفت که این‌طرف اقوام دیگر را به میان می‌آوری، فارسی و دری را به میان می‌آوری، گاهی استاد ادبیات می‌شوی و گاهی از قدرت افغانستان گپ می‌زنی و خودت در پشت دیوارهای کانکریتی نشستی می‌گویی اجازه نمی‌دهی که چنین و چنان شود، از کدام آدرس اجازه نمی‌دهی.

نور افزود، من نمی‌خواستم زبان دربارۀ تو که تسلیم شدی باز کنم اما ضد ایران و ضد شیعه گپ می‌زنی، چون از کشورهای ضد ایران پول می‌گیری و تویی که در ایران چهارسال را به سر بردی از آب و نان و هوا و پول ایران استفاده کردی، بهترین تعمیر را تو استفاده کردی و بهترین دفترها را داشتی حالا ضد ایران گپ می‌زنی، انسان هم کمی وجدان داشته باشد.

هشدار عطا محمد نور به حکومت

در همین حال عطا محمد نور به حکومت وحدت ملی به خاطر آن‌چه از جانب والی بلخ توطیه گفته می‌شود، هشدار داد که از آن دست بردارند.

او گفت، به حکومت هشدار می‌دهیم که در پی توطیه نباشد و دست از توطیه بردارد، چون ما از توطیه ترس نداریم و وضعیت را بدتر از این نکند؛ این هم هشدار است هم اخطار.

نور گفت ما وحدت ملی را دوست داریم، نظام صالح را دوست داریم و هم‌چنان که ۱۶ سال خدمت کردیم، ما را مجبور نسازید و حق ما را اضافه‌تر تلف نکنند که به ما قابل قبول نیست.

احمدضیا مسعود نیز گفت که کسانی می‌خواهند ایتلاف نجات افغانستان را به شکست مواجه سازند و هرروز گروه‌هایی گاهی می‌روند در ترکیه پیش جنرال دوستم، گاهی می‌آیند پیش محمد محقق، با وعده‌ها توطیه می‌سازند و در یک کلینیک گوش یک نفر را می‌برند و می‌گویند در مزار شریف بریده شد.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که پیش از این نیز عطا محمد نور گفته بود که مشاور امنیت ملی رییس جمهور و رییس عمومی امنیت ملی در پی توطیه علیه او هستند.

این اظهارات در جریان تنش‌های والی بلخ با آصف مهمند یک عضو شورای ولایتی بلخ مطرح شد که پس از بازداشت وی توسط افراد والی بلخ، یک گوشش بریده شده بود و ادعا کرد گوشش را پسر والی بلخ با دندان کنده‌است و بعدا هیئتی به همین هدف برای بررسی این قضیه موظف شد و هنوز نتیجۀ تحقیق مشخص نیست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *