• انتشار: 27 فوریه 2019
  • ساعت: 11:47
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 32707
پرینت

نوری المالکی: اوباما در ایجاد گروه داعش نقش کلیدی داشت

نوری المالکی، صدراعظم پیشین عراق، می‌گوید دولت اوباما در ایجاد گروه تروریستی داعش نقش کلیدی داشته‌است.

نوری المالکی، صدراعظم پیشین عراق درمصاحبه با یک شبکه تلویزیونی محلی گفته است که شماری ازتصامیم ایالات متحده امریکا باعث شد تا گروه تروریستی داعش بخش‌های زیادی از خاک عراق را تصرف کنند.

نوری المالکی که از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴ صدراعظم عراق بود، می‌گوید زمانی که تروریست‌های داعش درنزدیکی سرحد عراق درسوریه جابجا شده بودند، حکومت عراق برای حمله براین مواضع امکانات هوایی نداشت و ازمقامات امریکایی خواستار انجام حملات هوایی براین مواضع شد، اما امریکایی‌ها این خواست را رد کردند و پیشنهاد نمودند تا از اردن کمک خواسته شود.
این در حالیست که عراق در سال ۲۰۰۸ با ایالات متحده امریکا قرار داد نظامی امضاء کرده بود و براین اساس می‌توانست از امریکا طلب یاری کند در حالیکه عراق با اردن هیچ پیمانی نداشت.

به گفته مالکی، عراق در این سال از اردن تقاضای کمک هوایی نکرد و در حمله نیروهای داعش متحمل تلفات زیادی گشت.
نوری المالکی افزود علاوه بر این، امریکا عرضهٔ قطعات یدکی هلیکوپترها و دستگاه‌های دیگر نظامی به عراق را متوقف ساخت و از اجرای مسوولیت‌های واشنگتن مبنی بر فروش جنگنده‌های اف — ۱۶، خودداری کرد.
صدراعظم پیشین عراق می‌گوید او نمی‌داند چرا دولت اوباما چنین تصامیمی می‌گرفت. این اظهارات نوری مالکی در حالی مطرح می‌شود که به اذعان افکار عمومی جهان، گروه تکفیری تروریستی داعش ساخته و دست‌پرورده‌ی مشترک امریکا، اسرائیل و عربستان سعودی است و اینکه نوری مالکی چرا حالا به این نکته اشاره می‌کند جای سؤال دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *