• انتشار: 17 اکتبر 2015
  • ساعت: 20:43
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 3550
پرینت

نود و هشت درصد داروی مصرفی کشور از بیرون وارد می‌شود

داکتر فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه کشور که امروز گزارش ۶ ماهۀ وزارت خود را ارایه می‌کرد گفت ۹۸ فیصد داروی مصرفی کشور از بیرون وارد می شود.

به گفتۀ آقای فیروز تنها ۲ درصد از نیازمندی ‌های دارویی شهروندان از سوی شرکت‌ های تولید دارو در داخل کشور برآورده می‌شود.

وزیر صحت عامه گفت که بررسیهای آنان نشان می‌دهد که ۸۰۰ شرکت وارد کننده دارو در کشور از جواز فعالیت خود سوء استفاده کرده اند و داروهای بی‌کیفیت را وارد کشور می کنند، که فعالیت آنان متوقف شده است.

به گفتۀ آقای فیروز در حال حاضر تنها دوصد شرکت وارداتی دارو مطابق با معیارهای تعین شده از سوی وزارت صحت، فعالیت دارند.

آقای فیروز گفت “به منظور رشد و حمایت از تولید داخلی، اولویت در تامین تدارکات و تسهیلات به داروسازان داخلی داده می شود.”

وزارت صحت عامه افزود که در حال حاضر ۴۵ درصد از داروی مورد نیاز کشور از پاکستان، ۲۵ درصد از هند، ۱۵ درصد از ایران و متباقی از چین، عربستان و بنگلادش وارد می‌شود.

همچنین فیروزالدین فیروز گفت که ۴۰ درصد داروها از راه قاچاق و غیرقانونی وارد افغانستان می شود.

وی گفت بیش از ۴۰ درصد از داروهای موجود در افغانستان، داروهایی بی کیفیت و جعلی می باشد، که خارج از مرزهای افغانستان و در پاکستان، تنها به منظور استفاده در افغانستان تولید می شوند.

وزیر صحت عامه کشور افزود که این داروها توسط هیچ کشور دیگری مصرف نمی شود و صرف برای افغانستان فرستاده می شوند، و متاسفانه بعضی از واردکنندگان افغان این داروها را از طریق غیرقانونی وارد کشور می کنند.

آقای فیروز افزود که وزارت صحت عامه کشور اما در تلاش است تا مراکز کنترول کیفیت غذا و دارو را در ۵ زون کشور برای ارزیابی بهتر داروهای وارداتی ایجاد کنند.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *